FAQ - často kladené otázky

  • Môžem na výrobu mydla používať ten istý ponorný mixér ako na varenie? Stačí ho len opláchnuť vodou?
Úplne najlepšie je mať mixéry dva, pretože v prípade, že robíte mydlo často, príde Vám to vhod. Je možné používať ten istý mixér ako na varenie, pokiaľ ho po použití poriadne umyjete, najlepšie v umývačke riadu. Ak nemáte umývačku, najlepšie je mixér nechať neumytý do ďalšieho dňa, a nechať dokončiť reakciu zmydelnenia na zbytkoch, ktoré sa premenia na mydlo a jednoducho sa umyjú (zároveň aj mixér vyčistia).  Ak nemáte čas, umyte mixér teplou vodou s jarou a skontrolujte, či zbytky mydla neostali v špárach medzi nožmi.


  • Spomínala si niekde firmu v UK, ktorá certifikuje mydlá a kozmetiku...
Pozrite sem: http://www.thesoapkitchen.co.uk/safety_assessment_package_descriptions.htm


  • Postupovala jsem podle receptu, který už mám dobře ozkoušený. Vše probíhalo v pohodě, ale po přidání vůně do stopy a následném míchání se mýdlo jakoby zdrclo, složky se oddělily a čím víc jsem mixovala, aby se spojily, tím to bylo ještě horší. Prostě katastrofa. Nevíte, čím to může být?
Toto je jedna z najčastejších otázok k problémom pri výrobe mydla (pripravujem samostatnú sekciu). Najpravdepodobnejšie je, že ste pridali vôňu, ktorá je rozpustená v alkohole (etanol, propylénglykol....).
Miešaním olejov s roztokom NaOH vzniká postupne mydlo, ktoré zároveň pôsobí ako emulgátor spájajúci ostatný roztok NaOH a oleje. Čím viac miešate, tým viac mydla vzniká a tým hustejšia je emulzia.
Alkohol je dobré rozpúšťadlo a urýchľuje reakciu zmydelnenia tak, že než sa nazdáte, mydlová hmota veľmi rýchlo zhustne. Pretože to je tak rýchlo, voda z roztoku NaOH a glycerín, ktorý vzniká sa nestihnú vmiešať do emulzie a sú priam vytlačené a separujú sa od mydla.
Tento efekt je najsilnejší u receptov s olejmi, ktoré vytvárajú rýchlo mydlo (kokosový, palmový, ...).


  • Ako vytvorím vlastný recept mydla (ako vypočítam NaOH a vodu potrebnú na moju kombináciu olejov?)
Prečítajte s kapitolu: http://moderna.alchymistka.eu/2011/03/zakladne-principy-vyroby-mydla.html


  • Ako sa testuje pH mydla?
Prečítajte s prosím tento príspevok http://moderna.alchymistka.eu/2011/09/testovanie-ph-mydla.html