RECENZIE KNÍH O VÝROBE MYDLA

Moja mydlotvorná knižnica sa za krátky čas pomerne rozrástla.
Kníh o výrobe mydla je prekvapivé množstvo, rôznych kvalít, a všeobecne reflektujú kategorizáciu procesov výroby a typov mydla.  

Tie čo som čítala rozdelím podľa toho, či si myslím, že sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov, alebo vyžadujú už isté znalosti.

Dobrá správa je, že mnohé sa dajú kúpiť na Amazon.co.uk (čo je bližšie než Amazon.com, ktorý je v USA).

KLIKNUTÍM SA VÁM OTVORÍ STRÁNKA Amazon.co.uk, kde sa dá kniha KÚPIŤ! 


Knihy (aj) pre začiatočníkov

 
Veľmi podarená kniha o tvorbe mydla metódou melt & pour (z mydlovej bázy). S podrobnou fotodokumentáciou presne vysvetľuje základné i náročnejšie techniky vytvárania mydiel touto metódou, rôznych mydlových tvarov a ich kombinácií. Dôraz je na vysvetlenie techniky a možné problémy, kniha obsahuje sekciu o farbení, mnohé nápady a rady. Osobne si myslím, že je to nutnosť ju mať v knižnici, ak sa venujete/chcete venovať tomuto spôsobu tvorby mydla. 

 


 • Susan Miller Cavitch - Přírodní mýdla
Kniha, ktorá vyšla pred niekoľkými rokmi v češtine, stále sa dá objednať na internete, možno sa nájde ešte aj na pultoch kníhkupectiev. Ja som ju objavila pred pár rokmi v Brne a práve vďaka nej som sa dala na výrobu mydla. Kniha neobsahuje farebné obrázky, ale vysvetľuje veľmi dobre základy výroby mydla procesom za studena. Nielen technológiu a postupy, ale aj základnú potrebnú chémiu. Vysvetľuje spôsob výpočtu množstva NaOH  na ľubovolné kombinácie olejov. Posupy sú podrobné, jej recept na Mydlo jednej cesty bol prvý, ktorý som kedy urobila. Knižka je staršieho dáta, takže nepopisuje vôbec použitie ručného mixéra, neskoršieho objavu, ale inak nielen pre našinca výborný zdroj kde začať.
Keď som si túto knižku v Bologni, kde som bola na návšteve svojej priateľky, kúpila, už som tušila, že je dobrá. Síce neviem po taliansky, ale tak som si nejako naivne myslela, že so svojou francúzštinou čo-to pochopím. 

Pochopila som, že sa jedná o najlepšiu a najpodrobnejšiu knihu o výrobe mydla od základu, ktorá kedy vyšla.  
A tiež, že ju nedokážem čítať v taliančine, takže som si dala tú námahu, knižku som rozobrala na stránky, naskenovala do pdf, použila program pre rozpoznanie textu, ktorý mi umožnil text z pdf skopírovať a postupne po častiach prekladať s použitím google translate z taliančiny do angličtiny (do slovenčiny to je zložitejšie, taliančina je bližšie angličtine).  

V knihe na 235 stránkach z kvalitného kriedového papiera, s farebnými fotografiami nájdete všetko - históriu, základy chémie, podrobné charakteristiky veľkého počtu olejov, popisy zásad, výpočet saponifikačnej hodnoty, proces za studena, proces za tepla, moderné variácie na tieto procesy a ich zjednodušenia, proces výroby tekutého i priesvitného mydla, sekcia o farbení a esenciálnych olejoch, riešenie problémov, rôzne webové stránky...  nič z toho povrche, naopak efektne, ako keby ste si vzali niekoľko samostatných kníh dohromady. Ak by som mohla, postavila by som túto knihu na piedestál. Tak ju teda staviam takto virtuálne. Ak viete taliansky (alebo máte moje nervy), neváhajte ani minútu, toto je BIBLIA VÝROBY MYDLA !


Knihy pre pokročilých

     Proces za studena  je vhodné mať už skúsenosti s procesom za studena
   V prípade, že do svojho mydla chcete pridávať mlieko, toto je základná kniha pre Vás. Autorka síce popisuje "cold technique" a "warm technique", ale pozor, sú to len varianty techniky výroby za studena a "cold" a "warm" reflektuje proces, ktorým sa mlieko do mydla zapracováva. Jedná sa o knižku bez farebných fotografií, zato s veľmi podrobným postupom a peknou zbierkou receptov. Vyžaduje už znalosť procesu výroby za studena.
Proces za tepla  je vhodné už mať skúsenosti s procesom za tepla
Biblia výroby tekutého mydla. Prvá kniha ktorá o tomto vyšla, z môjho pohľadu dobre urobená, popis postupov je doplnený farebnými fotografiami, popisuje veľa, len občas opomenie vysvetliť dôležité fakty. Napríklad, že "prebytok KOH" (teda 13% väčší podiel roztoku KOH než je potrebné na zmydelnenie olejov v recepte), ktorý používa pre všetky recepty je vlastne dôsledkom faktu, že KOH je vždy dodávaný ako 85% čistoty - toto som sa musela dozvedieť náhodou cez úplné iné zdroje).  

 Inak alfa a omega, nutnosť pre výrobu tekutých mydiel a šampónov.  
Obsahuje podrobnú kapitolu o riešení problémov s vašou dávkou mydla! Pre túto knihu je dobré mať už skúsenosť s procesom výroby klasického pevného mydla za tepla, ja som nemala a stálo ma to veľa nervov...   
Ak ste sa rozhodli robiť priesvitné mydlo od základu, toto je asi jedna z kníh, ktorú je treba mať vo svojej knižnici. Je trochu chaotická pre úplného začiatočníka v tejto téme a mnohé v nej nie je vysvetlené. Nájdete v nej veľa dôležitých informácií. Podobne ako jej kniha o výrobe tekutého mydla, aj táto obsahuje fotodokumentáciu postupov. Veľmi dobrá je podrobná kapitola o riešení problémov s vašou dávkou mydla!   Kniha predpokladá, že čitateľ je už skúsený mydlár aspoň metódou za studena.

2 komentáre:

 1. Il tuo sapone naturalle, anglická verzia pre anglicky zdatných
  http://www.amazon.com/gp/product/0975676407?ie=UTF8&tag=httpwwwgoodco-20&linkCode=as2&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=0975676407&SubscriptionId=1MGPYB6YW3HWK55XCGG2
  ak aspoň v tomto prípade sa kvalita rovná ecne, tak mám objednávku pre ježiška..

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ahoj Dagmar,

  áno, o knihe viem, dokonca mám pár kapitol v pdf, ale čo som takto čítala, vraj je ochudobnená od originálneho textu a neobsahuje žiadne farebné obrázky. Tak len aby si nebola sklamaná, ale hádam nie.

  OdpovedaťOdstrániť