O MNE


Volám sa Eva - od svojho štúdia na MU v Brne sa nechávam prezývať Evik.
Mám  31 rokov - momentálne, po niekoľkých rokoch vo Švajčiarsku som naspäť v Brne.
Mám jedno dieťa každý druhý víkend (snúbencov syn) - som vegetariánka - milujem prírodu a hory - vyrastala som ako skautka a ešte ňou stále som (aj keď už len pasívne).

Doma u našich sme mali vždy aspoň jedného (najčastejšie dvoch) psov a jednu či viac mačiek, bohužiaľ sama na ne nemám momentálne čas :-/

Srdcom i prácou som vedkyňa, a vždy ma zaujímalo ako byť sebestačná - konieckoncov, v skautingu je to téma číslo jedna...


Ako som sa dostala k výrobe vlastného mydla a kozmetiky?


Mydlo som začala vyrábať myslím v roku 2005 keď som náhodne objavila knihu "Přírodní mýdla" od Susan Miller Cavitch v kníhkupectve Barvič & Novotný v Brne.

V tej dobe som už bola vegetariánkou a veľmi som sa začala zaujímať o kozmetické produkty ktoré používam. 

Vyššie spomenutá kniha sa pre mňa stala mydlárskou bibliou a odvtedy ma bolo často vídať s drevenou varechou a plaveckými okuliarmi na očiach, miešajúc podivné lektvary, nekonečne dlho čakajúc na stopu...


... možno pre ten nekonečne dlhý čas, alebo preto, lebo mi veľa času zabralo štúdium a iné aktivity, nachvíľu som prestala mydlo vyrábať.Naštastie, začiatkom roku 2010 som bola znovu osvietená a zistila, ako veľmi sa mydlársky svet medzitým zmenil!

Množstvo informácií, ktoré som našla bolo dych vyrážajúce!

Toľko skvelých blogov, videí, kníh.... no a samozrejme zavedenie ponorného mixéru! :)

Tak som sa do tohoto sveta znovu ponorila, s ešte väčšou chuťou.

Vďaka tomu, že hovorím francúzsky som objavila šialene široký svet francúzskej komunity domácich výrobcov kozmetiky. Myslím, že nikde inde nenájdete toľko informácií ako práve tam.  Ani v angličtine...

Ale nemyslite si, že mi nejako moje vzdelanie uľahčilo situáciu! Áno, mali sme síce chémiu a labáky na vysokej, ale ľudská pamäť je veľmi deravá... a tá moja veru nebola výnimkou:) 

Naštastie pre domácu výrobu mydla či kozmetiky netreba byť chemik - tipujem, že 99% autorov kníh o výrobe mydla či kozmetiky tiež nie je! - aj keď oprášiť zopár znalostí zo základnej školy nie je na škodu...:)


O tomto blogu


V roku 2010 som teda znovu začala a odvtedy neprestala čítať, hľadať, vyrábať, prerábať, vyhadzovať, klásť otázky, znovu čítať, zapisovať, experimentovať, vymýšľať, objavovať, tešiť sa, používať a darovať...

Tento blog vznikol z túžby zdieľať s ostatnými moje dobrodružstvá a poznatky z vlastnej, kuchynskej výroby mydiel i kozmetiky.

Často si kladiem otázky ČO, PREČO, AKO, KDE a snažím sa nájsť odpovede.

Lebo prečítať si niekde recept je jedna vec. 

Ale vedieť, prečo práve jednotlivé zložky v danom recepte používame je strašne dôležité!

Inak sa nikdy nedozvieme:
 • čo sa stane, ak nejakú zložku nepridáme
 • čo sa stane, ak zmeníme pomery zložiek
 • čo sa stane, ak zameníme jednu zložku za inú

Špeciálne u mydiel ma zas často zaujíma:
 • či sa daný doporučený postup naozaj musí dodržať, a čo sa stane ak niečo zmením
 • čo sa stane s jednotlivými zložkami, ktoré sa nepremenia na mydlo - týka sa nielen farieb a vôní (to sa dá celkom dobre zistiť), ale aj iných dobrôt, ako proteínov, fytosterolov.... atď atď.
 
Ísť nedefinovanými cestami je jediný nástroj objavovania nových vecí, a perfektný nástroj učenia sa.

Veľmi ma zaujímajú prírodné alternatívy kozmetiky a trpezlivo všetko na sebe testujem (úbohé moje vlasy...).

Takmer u všetkých tvrdení hľadám zdroj (najlepšie vedecký), a to je strašne, strašne zdĺhavé... takže niekedy ich neuvediem (snažím sa to).

Pretože je to zdĺhavé, a pretože sa časom učím, stáva sa, že aktualizujem jednotlivé staršie príspevky najnovšími informáciami. Ak je to niečo celkom nové a nenaruší štruktúru príspevku, tak obvykle aktualizujem pridaním slova EDIT a dátumu:. Po čase tieto slová vymažem a integrujem text to príspevku.Reklama na mojom blogu


Ako ste si všimli, nie je tu takmer žiadna. Blog mi ale zaberá čím ďalej tým viac času (často sa ma pýtate ako to stíham) i zdrojov, a je možné, že sem tam nejakú reklamu uvidíte, ale sľubujem Vám, že iba súvisiacu s obsahom blogu. 


Napríklad  - stala som sa Amazon Affiliate - to znamená, že budem občas zobrazovať odkazy, kde na Amazone sa jednotlivé zložky, materiály, alebo knihy dajú kúpiť.


Takisto som testerom zložiek kozmetiky z murumuru.sk (Ivan mi pošle zložky a ja ich vyskúšam v nejakom recepte a okritizujem)

Ako ste si ale všimli, na blogu udávam odkazy aj na iné miesta nákupu, ak sa zložka nenachádza na murumuru.sk napríklad.

Veľmi rada si vymieňam skúsenosti interaktívne -  píšte mi svoje názory, otázky alebo zdieľajte skúsenosti:

Prečítajte si Návod na používanie blogu

Kritizujte prosím konštruktívne - zaberá mi dosť času i námahy napísať dobrý príspevok a naozaj sa snažím byť objektívna!

Zapíšte svoj email tu, ak chcete ostať informovaní o nových príspevkoch (Vaše emaily nezdieľam absolútne s nikým!)


Dokozmetikovania a dozmydlenia!

Evik

6 komentárov:

 1. ahoj. musim vyjadrit moje velke nadsenie a pochvalu tvojho blogu. je naozaj perfektny. niesu to len "žvasty" prebrane z inych blogov, su to realne skusenosti a odkazy na relevantne stranky. uplne najkrajsie je na tom to, ze to robis nezistne, a delis sa o tieto cenne informacie so vsetkymi. Tvoj blog urcite zapalil vela ludi, ktori v sebe objavili nieco, co mozno nikdy netusili ze vnich je. aj ja medzi nich patrim. pri prvom pokusnom mydle som oprasila svoje vedomosti zo ZS a pripadala si ako maly skolsky chemik, s myslienkou, ze keby sme sa takto ucili v skole hydroxidy urcite by to bolo pre nas zabavnejsie a poucnejsie. Fandim ti a dufam za nas vsetkych ze v tom budes pokracovat. ved tvoj blog je svojim obsahom hadam jediny svojho druhu na SR. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ďakujem Evula! :) Inu veru, keby bola chemia vyucovana takto na ZŠ, boli by z nás asi všetci chemici :) Teším sa, že Ťa blog inšpiruje, dúfam, že sa s nami budeš deliť o svoje skúsenosti aj Ty.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ešte si spomínam, ako si úplne na začiatku hľadala rastlinu mydlicu lekársku a pokúšala sa z jej koreňa vyrobiť mydlo. Už ani neviem, či sa to podarilo, ale mydlicu si zbierať prestala.
  M.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Gratuluji ke zdařilé změně bloku. Měla jsem trošku problém orientovat se tu, ale teď je úžasně přehledný. Přeji krásný den. Majka.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ďakujem, Majka, ešte to nie je celkom hotové, ale toto je všeobecná myšlienka :) Som rada, že sa v ňom lepšie orientuje!

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Eviku vytvorila si nieco naozaj krasne a uzitocne, zaco Ty moc dakujem :)Tvoju stranku som objavil dnes po polnoci, hlavka mi uz klepkala na klavesnicu ale nadsenie mi nedovolilo odtrhnut sa :)Myslienka tvorit si vlastnu kozmetiku ma prepadla pred dvoma dnami, takze som este mlade :D a Tvoj blog mi bude velkou inspiraciou :D Sil

  OdpovedaťOdstrániť