štvrtok 6. decembra 2012

Markétkina srvátková kozmetika a nečakaná vonná kombinácia

Tak konečne som sa k tomu dostala, ospravedlňujem sa že to tak dlho trvalo, ale nejako sa mi toho nakopilo.... aspoň som stihla všetko pekne vyskúšať!

Markétkina ma zaujala tým, že používa v kozmetike často srvátku (česky syrovátka). 

Tá obsahuje [1]  okrem proteínov i vitamíny (B5 - pantenol, B2, B6, B12,  C), minerálne látky (hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík, zinok, železo, meď, kobalt), a mnoho ďalších, pre pokožku zaujímavých látok (cholín, urea...)
1) Srvátkový šampuk pre citlivú pokožku (taký pekný český výraz pre pevný šampón!) s prekvapivou vonnou kombináciou 


Zloženie:  
35% SLSA (sodium lauryl sulfoacetát)
30% SCS (Sodium coco sulfát)
12% voda 
10% srvátka 
10% ricínový olej 
  3% dohromady: pantenol,urea,esenciálne oleje: grepfruit,céder,verbena a extrakt z grepruitových jadierok.


Pantenol a urea sú látky sa používajú pre reparáciu pokožky, urea patrí medzi látky s najsilnejšími hydratačnými účinkami. Preto ju často nájdete v krémoch a iných prípravkoch určených pre extrémne suchú pokožku!

Ak nemáte tieto dve zložky doma, nevadí -  srvátka obsahuje pantenol aj ureu, aj keď v malých množstvách (urea 80mg/l  srvátky, pantenol 4mg/l srvátky), preto pridanie týchto zložiek nie je naškodu.

Používam tento šampón už pár týždňov a musím celkom úprimne povedať, že mi až prekvapivo vyhovuje... na to, že je to úplne neprírodná verzia, ma po ňom nesvrbí hlava, a vlasy mi pekne vydržia dva dni!

Takisto ma prekvapila vonná kombinácia grepfruitového esenciálneho oleja s cédrom a verbenou.
Grepfruitový olej som zatiaľ vôbec nepoužívala, ale tento šampuk bol dôvod, prečo som si ho kúpila. Je to veľmi príjemná vonná kombinácia.


2) Bomba do kúpeľa (šumivka)


Zloženie: Sóda bikarbóna, kyselina citrónová, srvátka jahodový prášok, potravinárska aróma.

Túto bombu som vyskúšala ako prvú (ešte Mirka mi poslala jednu) a šumí krásne, ale hlavne - mala som pri kúpaní taký luxusný pocit. Myslím, že je to hlavne tou srvátkou.

Inak bomba bola poriadne pevná a naštastie sa nerozbila keď mi spadla na zem (občas mám obe ruky ľavé...)3) Bambucké mydlo


Zloženie: kokosový olej,bambucké maslo,olivový olej, palmový olej, avokádový olej,ricínový olej, voda,hydroxid sodný

Bambucké maslopodobné zloženie ako palmový olej alebo kakaové maslo čo sa týka mastných kyselín a preto poskytuje mydlu stabilnú a krémovú penu. 

Navyše však obsahuje podstatné množstvo fytosterolov, ktoré prežívajú reakciu zmydelnenia nezmenené a pôsobia na pokožku reparačne. 

Toto mydlo nie je navoňané, pretože je určené pre citlivú pokožku. Vonia ako mydlo, a je to veľmi príjemná zmena!

No a nakoniec - všimnite si tú peknú formu! :) 

4) Měsíčkové (nechtíkové) hojivé mydlo

Zloženie: kokosový olej, nechtíkový macerát v olivovom oleji, palmový olej, avokádový olej,ricínový olej ,hydroxid sodný, voda,esenciálny olej grepfruit a verbena, kvety nechtíka, voda,hydroxid sodný

Nechtík má veľmi dobré hojivé vlastnosti a je to jeden z mála kvetov, ktoré si uchovajú v mydle svoju farbu.

Esenciálny olej grepfruit a verbena sú cítiť veľmi silno.

 Toto mydlo ma takisto potešilo, pretože som robila nechtíkové mydlo za tepla a tak som chcela porovnať s výsledkom za studena :) Hádam nájdem čas o tom napísať...


5) Mydlo kakaové hydratačné
 Zloženie: Olivový olej, olej požltu farbiarskeho, kakaové maslo 20%, palmový olej,kokosový olej,ricínový olej,voda,hydroxid sodný,vonný olej vanilka,kakaový prášok


Toto mydlo ma zaujalo použitím oleja požltu farbiarskeho, ktorý som ešte nikdy neskúsila. 

Existujú dva druhy, a líšia sa zložením mastných kyselín:

a) klasická forma obsahuje vysoký podiel linolenovej kyseliny je podobná slnečnicovému oleju
b) hybrid má vysoký podiel olejovej kyseliny a je podobný najviac oleju z lieskových orieškov, oleju zo sladkých mandlí, alebo aj olivovému oleju

Takisto ma zaujala farba - v recepte je použitý kakaový prášok, ale nie som si istá, či bol použitý v oboch farebných odtieňoch, alebo tá svetlejšia časť je výsledkom toho požltu?


Ďakujem Markétke za zásielku, veľa som sa pri nej naučila. 

No a pre Vás ostatných - zapamätajte si kombináciu esenciálnych olejov grepfruit + verbena!

Do zmydlenia!

Evik

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[1] J.N. de Wit. Lecturer's Handbook on whey and whey products. European Whey Products Association, Brusssels, Belgium, 2001

3 komentáre:

  1. Ke kakaovému mýdlo, kakaový prášek je opravdu použit jenom v té tmavší části mýdla,za zabarvením světlejší části skutečně stojí světlice barvířská.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Fíha, ako dobre som si tipla :) ďakujem!

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Potrebovala by som poradiť ako si vyrobiť tuzidlo na vlasy. Ďakujem

    OdpovedaťOdstrániť