Hovorí sa, že rutina je nuda, ale táto sa mi strašne páči. Znamená pre mňa akýsi posun z fázy
"ešte toho toľko musím vyskúšať a ani neviem poriadne čo sa mi viac páči"
do fázy
"ešte toho toľko musím vyskúšať, ale už sa stresujem menej, pretože už mám základ, ktorý mi vyhovuje, všetko ostatné je len bonus"
Taká rutina je priamym následkom nazbieranej skúsenosti a je to vlastne úľava. Zníži sa Vám hladina stresu, už viete, ktorý recept je pre Vás ten pravý a ak Vám nevyjde ten nový, máte sa vždy na čo spoľahnúť. Ale pravdepodobnosť, že nový recept je katastrofa sa minimalizuje, pretože už máte v oku - a vlastne v hlave - tie správne kombinácie. Zrazu všetko do seba zapadá, roztrieštené kúsky informácií pripomínajúce rozypané dieliky puzzle sa akosi samé poskladali do úžasného obrazu a vy sa v ňom už len kocháte. Prechádzate sa po ňom a sem tam niečo pridáte či zmeníte.
Už netápete v tme keď chcete vyrobiť niečo špeciálne pre kamarátku či rodinu, viete, že to čo im darujete je naozaj dobré...
A ako vždy keď som spokojná, dostanem chuť sa o tú svoju radosť deliť, a teda ak by to niekoho zaujímalo, tak sa tu s Vami podelím o recepty zo svojej rutiny :)
Kedy: Ráno a večer
Aplikujem na tvár a oči vždy po umytí vodou (ráno) alebo mydlom (večer - odstraňujem mejkap). Veľmi mi vyhovuje konzistencia i vôňa.
V recepte občas zmením:
Naposledy som pridala kyselinu hyaluronovú do hotového krému. Treba pridávať po malých dávkach a poriadne premiešať, 0.1% hmotnosti krému. Viem si predstaviť pridať koenzým Q10, či meniť základné oleje.
Kedy: Vždy ráno
Od minulého leta, kedy som ho prvýkrát vyrobila je to jediný deodorant, ktorý s mojím snúbencom používame. Funguje perfektne.
V recepte občas zmením:
Naposledy sa mi nechcelo vyrábať krém odznovu, tak som ho len vmiešala do už existujúceho iného krému, čo som urobila... bola to blbosť, pretože krém sa mi rozfázoval...
Kedy: Večer po sprche
Tento univerzálny, luxusný hustý reparačný krém mám pri posteli - vždy keď idem spať a spomeniem si, napatlem sa ním celá. Je skvelý.
V recepte občas zmením:
- vanilkový macerát - presnejšie olej v ktorom je urobený (je to funkcia toho, čo práve mám po ruke, keď si spomeniem, že chcem macerát...). Už som tam dávala macerát v slnečnicovom oleji i v oleji z hroznových jadierok
- emulgátor -pôvodne som recept vyrobila s Emulgačným voskom č. 3 (aroma-zone.fr), potom som použila Olivem. Nakoniec som sa vrátila k emulgačnému vosku č.3, viac mi vyhovuje konzistencia a lepšie tento recept emulguje.
- konzervant - Extrakt z grep. jadierok, Optiphen (murumuru.sk) alebo Cosgard (aroma-zone.fr) - ten posledný mi vyhovuje najviac, je prírodnejší než Optiphen a lepšie ho tolerujem (zistila som, že u Optiphenu mám citlivú reakciu nad perou)
Kedy: Denne
Vyskúšala som rôzne, ale tento je jednoducho pre mňa najlepší. Je príjemný, dobre premastí pery, ochráni a dlho vydrží. Mám k dispozícii pre istotu tri :)
V recepte občas zmením:
Zatiaľ som zmenila len včelí vosk - pôvodne som použila vosk nečistený, priamo od včelára, v najnovšej dávke som použila vosk čistený - rozdiel je v konzistencii, nečistený dal balzám mäkkší než čistený, je to poznať!
- Krém po holení na tvár
Zatiaľ mu vyrábam viaceré verzie, ale obľúbený je napríklad tento balzam po holení.
S čím ešte stále experimentujem
Je veľa prípravkov, v ktorých rutinu ešte nemám, pretože som zatiaľ nenašla recept, ktorý by mi 100% vyhovoval, ale usilovne testujem:
- šampóny - môžem zodpovedne povedať, že som vyskúšala všetky prírodné alternatívy, neprírodné - obsahujúce tenzioaktívne látky - poctivo skúšam, ale chce to ešte viac experimentov... šampón som už nekúpila poriadne dlho
- kondicionéry na vlasy - to sa mi celkom darí, ale myslím, že mám ešte čo dolaďovať. Moje vlasy sú veľmi jemné a ľahko po aplikácii kondicionéru splihnú
- riasenku - tento víkend sa mi hádam podarila asi najlepšia, ale chce to vychytať malé muchy
- čiernu tužku na oči - tento víkend prvý pokus, nič moc...
Zo starých zásob ešte používam, ale keď sa minie, tak si určite vyrobím vlastný
- podkladový mejkap
- tiene na oči
Pravdepodobne si ešte kúpim komerčný
- lak na vlasy
- zubnú pastu - tá s badiánom je fajn, ale rýchlo sa kazí a mne sa ju nechce robiť často v menších dávkach, chce to konzervant, ale ešte nemám vybraného favorita...
A aká je Vaša kozmetická rutina s Vašimi prípravkami? Dajte mi vedieť v komentároch pod príspevkom!
Jeeej, Evik, dobre, že si napísala, pomohlo mi, že sa čriepky info spoja do krásnej mozaiky - zatiaľ som len pri čriepkach a ešte ani nemám všetky, ale už sa teším na tú mozaiku.
OdpovedaťOdstrániťLak na vlasy nepoužívam - len 2x do roka, ak idem na ples, ale namiesto tužidla je vynikajúce pivo.
Rutinu, ak sa to tak dá nazvať, mám v kréme bambuckého masla - tam si už kombinujem oleje podľa typu pleti a vynechala som majzénu, ktorá bola v pôvodnom recepte, ale inak sa radšej držím pôvodných receptov, lebo som ešte nezvládla podstatu napr. množstiev jednotlivých komponentov (ak zmením komponent, je možné, že ten druhý bude mať iné chemické reakcie a možno ho budem musieť dať iné množstvo, ale aké? - týka sa to hlavne emulgátorov a konzervantu).
Je úžasné, že sa chceš podeliť so svojou radosťou. :-)))
Ďakujem.
Kleopetra
Kleopetra, teším sa :) čo sa týka emulgátorov a konzervantov, existujú odporučené množstvá. U konzervantu nič nepokazíš, ak použiješ 1%, emulgátor je už komplexnejší, treba čítať odporúčania výrobcu!
OdpovedaťOdstrániťJe super, že si to takto zhrnula do jedného článku, je to lepšie, lebo takto je to pokope a keď si pojdem vyrobiť krém aspoň budem vedieť, ktorý je už overený :) chcem si vyrábať kozmetiku bez akýchkoľvek chemikálii ale bojim sa toho emulgátora, je ten oliviem prirodny?
OdpovedaťOdstrániťMajka, to záleží na tom, ako definuješ prírodný? Vyskytujúci sa v danom stave a v danej koncentrácii v prírode? Tak potom to nie je prírodné. Z tohoto pohľadu ani mydlo samo o sebe nie je prírodné napríklad. Ak Ti ide o netoxické, nie zdraviu škodlivé, tak Olivem neobsahuje zdraviu škodlivé látky na rozdiel od niektorých bežných emulgátorov, ktoré obsahujú etoxylované zložky, ktoré sú zdraviu škodlivé.
OdpovedaťOdstrániťZáleži mi na tom aby neobsahoval chemické látky, napr. propylene glycol, parabeny, formaldehyd, SLS, toluene, triclosan a všetky podobné veci. Ide mi o to že si chcem vyrobiť krém, ktorý môže "konkurovať" prírodnej kozmetike. Chcem sa čo najviac vyhýbať chemikáliam pridávaných do kozmetiky.
OdpovedaťOdstrániťV tom pripade je pre Teba Olivem ako stvoreny. Neobsahuje ziadne kontroverzne zlozky, len cetearyl olivate a sorbitan olivate. Oba su to neskodne estery, prvy olivoveho oleja a cetearyl alkoholu, druhy olivoveho oleja a sorbitolu(cukor). Má dokonca francuzsku eko certifikaciu.
OdpovedaťOdstrániťZdravím Evka,
OdpovedaťOdstrániťja som tiež trochu experimentovala a vyskúšala som zubný olej z olivového oleja a zeleného ílu. Bol celkom fajn, len dávkovanie trochu nepraktické. Teraz by som použila zčasti aj kokosový tuk - má vraj liečivé účinky.
Mohli by ste sa inšpirovať aj na stránke originalatok.cz, kde je tiež výborná kozmetika. Mám odskúšaný zubný olej, "mycí olej pro ženy" a "mycí olej na vlasy". Takisto výborné a receptúra vyzerá byť jednoduchá - len oleje, emulgátory a vitamíny.
Jana z Martina.
Ahoj Janka,
OdpovedaťOdstrániťto je veľmi zaujímavé, ďakujem za inšpiráciu. Sprchový olej som raz kedysi používala, treba doňho emulgátor, ktorý emulguje za studena, asi by som pridala nejaké na báze cukru.
Mohla by si mi prosím napísať zloženie priamo z obalu k tomu myciemu oleju na vlasy? Na stránkach majú len "emulgátory", ale normálne by mali mať uvedený zoznam INCI, kde sa dajú všetky zložky presne identifikovať. Uľahčilo by mi to zostavenie receptu!
Maj sa pekne
Evik
Ľutujem Evka, ale ten obal už dávno neexistuje. Ale myslím, že to nebolo tak podrobne uvedené. Chcela by som si niečo odtiaľ objednať, tak dám vediem, ak to tam bude.
OdpovedaťOdstrániťTen šampón by sa naozaj zišiel. Držím Ti palce.
Čauko, Jana.
ahoj dievčatá,
OdpovedaťOdstrániťnašla som doma kúpelový olej od Nobilis Tilia.Zatiaľ som nemala čas ho prelúskať a niečo podobné doma vyrobiť,tak Vám aspoň napíšem zloženie,Sysa. INCI:Glycine soja oil,Polyglyceryl-4 Oleate,Cymbopogon Winterianus Herb oil,Polyglyceryl-4 Diisostearate/polyhydroxystearate/Sebacate,Aniba Rosaeodora wood oil,Melisaa off. leaf oil,Lecithin.