Jakub sa ma spýtal, či náhodou neviem, ako sa robí avokádový olej. Oleje zo semiačok i z kokosu som už s viac menej väčším úspechom extrahovala, ale z avokáda ešte nie.
A tak som sa zamyslela a začala som hľadať. Našla som jedno francúzske fórum, kde sa to preberalo, ale bolo to v rovine: asi takto je to teoreticky, ešte som neskúsil/a.
A to ma priviedlo k myšlienke, že sa môžeme opýtať aj publika! :)
Okolo tohoto blogu je už toľko sústredených špecialistov (áno, Vy!), že by bola škoda také publikum nevyužiť . Viem, že mnohí ste experimentátori (napríklad taký Mates toho už nalisoval!! ) tak na to skúsme prísť spolu.
Toto je, čo som zatiaľ k téme našla ja - radšej to sem hneď zavesím, lebo ak by som mala hľadať naozaj poriadne, tak to nevyvesím nikdy, koľko takých príspevkov už mám rozpísaných... :-(
Olej sa extrahuje z dužiny buď z usušenej alebo čerstvej.
Zo sušeného avokáda [zdroj TU]
- Avokádo sa nakrája na lamely a usuší (80°C 24 à 48 h)
- Potom (vlhkosť by nemala byť viac ako 5-9%) sa olej vylisuje. Tu si dovolím svoju skúsenosť - odporúčam trochu zahriať, posekať, a vylisovať to napríklad mlynčekom na mak, ale musí byť taký, čo nefarbí.
- ...alebo sa vyextrahuje rozpúšadlami, ale to nie je moc prírodné.
Remeselná výroba zo sušeného avokáda malým hydraulickým lisom (ale nás je, čo taký máme, však! ) [zdroj TU]
- Odstráňte kožu a jadro avokáda a nechajte vysušiť dužinu
- Najlepšie je sušiť pomocou vertikálnej rúry na sušenie (hm...) s pulzujúcim horúcim vzduchom na 70° počas pol dňa, potom na 15° . Vlhkosť by mala byť menej ako 10%. Ak nemáte špeciálnu rúru na sušenie (!!! no to teda nemám, ak nepočítam sušičku ovocia, ale tá je veru horizontálna), klasické sušenie na slnku je jemnejšie.
- ... čo s tým potom zabudli pridať, ale predpokladám, že to ide potom do toho hydraulického lisu.
Remeselná výroba z čerstvého avokáda vidieckym spôsobom (bez hydraulického lisu!) [zdroj TU]
- Olúpať, vykôstkovať, roztlačiť na kašu (to sa mi páči!)
- Nechať zovrieť vodu a časť odobrať (no to mám rada také recepty, koľko je to časť a koľko vody na koľko avokáda??)
- Do zovretej vody vmiešať avokádo a miešať a miešať a pridávať tú odloženú teplú vodu až kým kaša nie je veľmi veľmi hustá
- Hneď ako sa objaví olej odoberte, alebo ho odlejte naklonením
.... no a poslednú metódu, čo som našla na fóre nazývam:
Domáca výroba z čerstvého avokáda divokým spôsobom [zdroj TU]
Divokým preto, že sa avokádo musí nechať zhniť.... To je podľa mňa preto, aby sa v tom avokáde rozfázovala emulzia (avokádová dužina je emulzia vody a tuku).
Potom z neho cez šifón treba pretlačiť džús a ten treba zahrievať. Olej potom vypláva na povrch.
Trochu teórie
Základom extrakcie olejov je, že sa snažíte dostať olej z emulzie v ktorej sa nachádza. Avokádo, tak ako koniec koncov väčšina olejnatých semien a plodov - je emulzia.
Rozbíjate fyzikálne, alebo chemicky (rozpúšťadlami). Aby ste boli eko a bio, tak fyzikálne a to buď silou a teda lisujete, alebo vodou.
Už viete ako si treba dávať pozor na pomer vody a olejov v krémoch, inak Vám to emulgátor nezemulguje?
No tak to isté sa využíva tu. Miešate tú vodu do tej emulzie až kým sa ten prírodný emulgátor nenaštve a nepovie si: ja sa na to môžem vykašľať sa tu takto drieť - a olej pustí.
Zahriatie (emulzie sú často teplonestabilné) pomáha v každom prípade, len nad 40°C to už nie je "za studena".
Tak čo, skúsite??? Alebo ste už skúsili? Pochváľte sa a prosím, zdieľajte svoje názory, aj ak by ste mi mali protirečiť, len tak sa niečo naučíme! :)
Ja áno! Asi skúsim najprv čerstvé, tým vidieckym spôsobom lebo som netrpezlivá, ale je mi ľúto ho nechať zhniť... nechcem mať v oleji žiadne hnilobné baktérie alebo nečistoty...
Evik, tak neviem, či to skúsim, ale úúúžasný štýl máš, tak som sa nasmiala... :-DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
OdpovedaťOdstrániťKleopetra
Ahoj Evi, dík za moc hezký článek :-)
OdpovedaťOdstrániť- tak mě tak v této souvislosti napadlo:
Ruční "hydraulický lis" zmiňovaný v příspěvku by šel možná zbastlovat např. ze staršího zvedáku na auto, (z tzv. "panenky"). Menší typy dosahují cca 2tunového tlaku a pokud by se zvedák umístil např. do svařeného obdélníkového rámu (s dostatečnou pevností), není problém jeho sílu využít na stlačení čehokoliv mezi rámem a pístem zvedáku. Například dostatečně dimenzovaného válcového pouzdra (kus ocelové trubky) s pohyblivým "pístkem". Myslím že 2t tlaku (20kN) jen tak nějaké sušené avokádo (či olejnatý ořech) neodolá.
(Ale tak jako tak, zmíněné ovoce radši dostatečně zralé & za syrova konzumuju) ;-)
ahoj & máOucta
Honza
ja som taký nákres lisu videl trubka mohla mať priemer 10cm a do nej boli po obvode navŕtané malé dierky cez ktoré olej vyteká. taký hever mám a raz sa do toho možno pustím.
OdpovedaťOdstrániťčo sa týka avokáda mixoval som mixoval som a prilieval vodu a prilieval a nič :D len veeeeeeeela riedkej kaše :) asi z toho zrobím babám kondicionér.
Ahoj Honzo, ďakujem za nápad, prečo ma vôbec neprekvapuje, že Ťa to napadlo? :)
OdpovedaťOdstrániťMihal - nemáš ten nákres niekde online?
http://journeytoforever.org/biofuel_library/oilpress.html
OdpovedaťOdstrániťlen to asi spravim z tenkej vodarenskej trubky.
Odpoviem protiotázkou (a vôbec ju nemienim ironicky) - načo extrahujeme olej všebecne? Prečo napríklad keď robíme koláče, tak namiesto slnečnicového oleja a vody s múkou nezmiešame priamo slnečnicové semiačka? Však tie tiež obsahujú slnečnicový olej a vodu...
OdpovedaťOdstrániť