piatok 25. októbra 2013

Levanduľové mydlo z olivového oleja a mlieka

Typ mydla: pevné, vyrobené studeným procesom
Forma: plastová, dlhá, úzka


Pretože mi došli zásoby kokosového a palmového  oleja, tak tento víkend som mydlila len z olivového oleja. Samozrejme, využila som tipy a triky pri výrobe 100% olivového mydla ... a som veľmi spokojná! :)

Tiež som v tomto recepte prvý krát vyskúšala dekoráciu v podobe tenučkej vrstvy čierneho uhlia.

Aby mydlo penilo, tak som doňho pridala mlieko (obsahuje mliečne cukry) a aby neslizovatelo, tak som doňho pridala soľ. Aby mydlo rýchlejšie zhustlo, použila som menej vody (31% roztok NaOH), čo sa ukázalo ako výborné, pretože nielenže mydlo rýchlo prišlo do stopy, ale vyklopila a krájala som ho už po 6 hodinách!!!

Recept

106g mlieka
450g destilovanej vody
2 ČL soli

255g NaOH

2000g olivového oleja

V stope
do celého mydla -> 2 PL oxidu titaničitého, rozpustený dopredu v 30g glycerínu a 30g levanduľového esenciálneho oleja
do 2/3 mydla som potom pridala asi 150 kvapiek modrej farby pre studený proces (murumuru.sk)
1 ČL čierneho uhlia v prášku a sitko - na ozdobu

Inštrukcie
1. Najprv som zmiešala mlieko s vodou a rozpustila v nich soľ. Potom som to všetko nechala zmraziť na kocky. Potom som kocky vložila do nádoby na rozpustenie NaOH a nádobu do teplej vody, aby sa trochu kocky rozpustili a mala som kde začať rozpúšťať NaOH.

2. NaOH som postupne pridávala do zmrazených kociek z ľadu a miešala až kým sa nerozpustil (a aj kocky ľadu). Trvalo mi to asi 15 minút. Takto vyzerá roztok po rozpustení NaOH:3. Roztok NaOH som zmiešala s olivovým olejom a zmixovala do miernej stopy, ktorá nastala rýchlo.
4. Potom som pridala levanduľový esenciálny olej a oxid titaničitý rozpustený v glyceríne a poriadne premixovala.
5. Nakoniec som do 2/3 mydla pridala postupne modrú farbu do studeného procesu a znovu poriadne vmixovala - tým som sa dostala do celkom hustej stopy, mydlo sa už nedalo liať, vlastne som ho len vrstvila.
6. V hustej stope som do plastovej formy dala časť modrej hmoty, potom som na ňu cez sitko postupne napúdrovala veľmi tenučkú vrstvu čierneho uhlia (1 čajová lyžička na celý povrch mydla).
7. Nakoniec som navrstvila bielu hmotu a na ňu zbytok modrej hmoty.
8. Dozdobila lyžičkou a posypala levanduľovými kvetmi, postup vrstvenia na fotkách nižšie:


9. Vďaka nižšiemu množstvu vody som mydlo vyklopila a krájala už po 6 hodinách!!!Na jednom mieste sa mi zrejme podarilo nasypať príliš hrubú vrstvu čierneho uhlia, a tam sa mi mydlo pri krájaní rozpadlo. Už sa mi ho nepodarilo jednoducho spojiť, ale ani som sa o to nepokúšala, použila som ho ako testovacie mydlo.

Mydlo neprešlo fázou gélu, ale už sa dá takto po týždni používať, aj keď ešte trošičku vysušuje, ale naozaj len málo, počítam budúci týždeň už bude tip-top.

Pení skvelo a je veľmi tvrdé (možno až príliš).


11 komentárov:

 1. Ach, som nadšená, ale na druhej strane konsternovaná... ak mydlo neprešlo gélovou fázou, nemusí sa sušiť dlhšie ako to, ktoré prešlo? Čiže zgélovatené cca 4 týždne a nezgélovatené cca 8 týždňov? A ako si, Evik, vedela, o koľko menej vody máš pridať? Vodu si nahradila mliekom, áno? Ale ako si určila pomer a čo potom jho zmena spôsobí?
  Ach...
  Kleopetra

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ozaj, v BA je 6 litrov olivového oleja pomace napredaj. 3,50 € za liter. :-)
  Kleopetra

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ahoj Evi, chcem sa spytat ako si dosiahla tu krasnu bielu farbu? Kleopatra, kde je ten olej v BA na predaj?

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Kleopetra - mno, tiež som sa čudovala. Ono asi nakoniec prešlo fázou gélu.

  Ad voda - no, je to od oka, chcela som asi 30% roztok.

  Nahradila som len menšiu časť vody mliekom (viz recept).

  Pomer som určila systémom: čo bolo v chladničke :) Nemala som ho viac ako 106g... hihi
  Zvýšenie mlieka zvýši penivosť mydla a spraví hustejší roztok NaOH.

  Daniela - biela farba je vďaka oxidu titaničitému - chjo, musím to tam všetko pripísať, začínam zabúdať pripisovať dôležité info...

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ahoj,možno by si mohla jeden článok venovať tomu,čo všetko sa dá použiť na farbenie...
  Gina

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Gino, tomuto tématu se poměrně přehledně věnuje celé (nejedno, tuším) vlákno na fóru. tereza

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Pre Danielu - olivovy olej je v OC Galeria (Tesco Lamac) v BA. Tam v predajni talianskych potravin - je to v zone s jedlom, oproti Pizza Verde (zrovna mi nazov obchodu nenapadne...). Ale ak by si chcela, aj cezo mna - bez prirazky. :-)))) Napisem veducemu, ze prides a kolko budes brat a on Ti to pripravi. :-)))) Ak chces, napis na mail (ak nie, tak tam skoc sama)
  dielnicka.mnohych.kras@gmail.com

  Kleopetra

  OdpovedaťOdstrániť
 8. díky,tereza,idem sa tam pozrieť
  Gina

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Pozdravujem všetkých :) mám otazocku: robila som prvý krát mydlo podľa tohto receptu a už sme mali prvú skúšku, po tyzdni sme ho testovali:) vonia krásne,vyzerá krásne ale veľmi nepeni.urobila som niekde ja chybu allebo potrebuje mydielko ešte "dozrieť"? Ďakujem za odpoveď :)

  _

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Ahoj Lenka,

  potrebuje dozrieť :) Predsalen je tam olivový olej...

  Evik

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Ahoj. Od čoho závisí či mydlo prejde, alebo neprejde fázou gélu. Prečo pri niektorých mydlách sa to očakáva a pri niektorých to nie je moc dobre... Ja som ešte žiadne mydlo nevyrobila, zatiaľ len čítam literatúru... a tá gélová fáza mi nejako nejde do hlavy? Ďakujem za odpoveď.

  OdpovedaťOdstrániť