utorok 28. apríla 2015

Na pranieri: Roztopiteľné mydlové hmoty (melt&pour) - ako sa v nich vyznať?

Zdroj: brambleberry.com
Je zaujímavé, ako sa mi občas v schránke nahromadia v jednom období podobné otázky. Ako keby to bolo vo vzduchu, podobne ako keď v jeden rok zarodia marhule, iný rok zas všetkým uhorky... tak podobne existujú obdobia spoločných myšlienok a otázok vo výrobe mydla a kozmetiky :)

No, to by na dnes stačilo filozofovania - podľa názvu ste určite uhádli, o čom budem písať. Dostala som niekoľko emailov s otázkou, čo si myslím o zložení nejakej konkrétnej mydlovej hmoty.

Tu je teda príspevok o tom, ako sa v nich vyznať a ako podľa zloženia spoznať tú najlepšiu/najprírodnejšiu.

V príspevku uvádzam nesponzorované linky na mydlové hmoty a výrobcov glycerínových mydiel a to čo si o nich myslím.Roztopiteľná mydlová hmota - anglicky melt&pour (skratka M&P) - je to, z čoho sa vyrába tzv. glycerínové mydlo. 

O tom, čo všetko môže byť označené ako glycerínové mydlo píšem TU.

Mydlo z roztopiteľnej mydlovej hmoty má veľkú popularitu, pretože
 • Sa v dôsledku neznalosti považuje za "prírodné
 • Má to byť hlavná "alternatíva" k syntetickým detergentom, fuj, ktoré spôsobujú vysúšanie pokožky a ktovie čo všetko ešte... Na čiernej listine sa ocitli hlavne Sodium laureth sulfát (SLeS) a Sodium lauryl sulfát (SLS) - známe to surfaktanty (syntetické detergenty) zo šampónov a tekutých mydiel. Takéto my nechceme a preto si kúpime radšej super prírodné 100% glycerínové mydlo...
 • A toto mydlo navyše - môžete vyrobiť aj s deťmi -  nepoužívate fuj zlý žieravý a nebezpečný hydroxid - takže je jasné, že sa jedná o mydlo úplne neškodné, lebo je vlastne z čistého glycerínu (o tom prečo nemôže byť mydlo čistý glycerín píšem tiež TU)

Veľkým fanúšikom mydlových hmôt odporúčam, aby nečítali ďalej, v nasledujúcom texte totiž zborím tieto mýty a už nebude cesty späť (aj keď vlastne tak trochu áno, ale to až na konci...).


V čom je teda problém?Poďme na to v bodoch:

1. Klasické najprírodnejšie (v rámci možností definície) mydlo je vyrobené z rastlinnných tukov a olejov a z nejakej sodnej alebo draselnej zásady (opak kyseliny). Najčistejšia je hydroxid sodný a z toho sa robí mydlo pevné, klasické. Ak Vám niekto tvrdí, že vyrobil tvrdé mydlo bez použitia hydroxidu prípadne inej zásady (extrahovanej napr. z popola ale o tom inokedy), tak len použil polotovar (mydlovú hmotu), ktorý už obsahuje mydlo vyrobené s pomocou hydroxidu.


2. Klasické mydlo sa však samo o sebe zahriatím nerozpúšťa. Ak ste už skúšali prerábať pokazenú dávku mydla, tak určite viete, že ak ho chcete roztopiť, musíte to spraviť s pridaním vody. Bez toho sa z mydla voda odparí, mydlo sa pripáli a zhnedne. Bodka.

Mydlová hmota sa však musí roztopiť pri nízkych teplotách umožňujúcich jednoduchú prácu v kuchyni. 

S tým prírodným mydlom treba teda niečo spraviť - v podstate treba znížiť jeho teplotu topenia. To sa dosahuje rôznym spôsobom, najjednoduchšie a najlacnejšie je do mydla pridať propylénglykol - je to syntetická alternatíva glycerínu, je to vlastne alkohol, v ktorom sa mydlo rozpustí. Pri rozpúšťaní pomáha aj sorbitol (cukor) a glycerín, ktoré zároveň pomáhajú aj priesvitnosti.

3. Mydlo ktoré má priveľa rozpúšťadiel ale málo pení. Vyššie uvedené prídavné zložky síce pomôže mydlu sa rozpustiť, ale také mydlo málo pení - obzvlášť, ak je ako základné mydlo použité mydlo z kyseliny stearovej, ktorá síce dáva mydlo pevné, ale s veľmi lenivou penou....
Pridáva sa doňho preto pre lepšiu penu ešte surfaktant, často syntetický SLS alebo SLeS  - ups.... to sú ale presne tie, čo sú v klasických šampónoch a tekutých mydlách a ktorým sa človek snaží vyhnúť!!!


Zopár ďalších zložiek pre lepšiu penu a soľ pre tvrdosť a voila - skvelý mydlový polotovar je na svete... ale za akú cenu?Typické zloženie mydlovej hmoty teda môže vyzerať asi takto:
 • Aqua (voda)
 • Glycerin (glycerín, poznáte všetci ako zvlhčovač)
 • Sodium Stearate (sodné mydlo kyseliny stearovej)
 • Propylene Glycol (propylénglykol - viď vyššie) - pridáva sa preto, aby sa mydlo dalo roztopiť
 • Sorbitol - cukor, pridáva sa kvôli transparentnosti a roztopiteľnosti
 • Sodium Laurate (sodné mydlo kyseliny laurovej)
 • Sodium Laureth Sulfate - syntetický surfaktant, kvôli penivosti
 • Sodium Lauryl Sulfate - syntetický surfaktant, kvôli penivosti
 • Sodium Chloride - kuchynská soľ kvôli tvrdosti
 • Stearic Acid - kyselina stearová
 • Lauric Acid - kyselina laurová
 • Pentasodium Pentetate - chelačné činidlo (vychytáva z tvrdej vody ióny kovov, zabraňuje zrazeniu mydla a zlepšuje penivosť, zároveň bráni oxidácii)
 • Tetrasodium Etidronate - chelačné činidlo (vychytáva z tvrdej vody ióny kovov, zabraňuje zrazeniu mydla a zlepšuje penivosť, zároveň bráni oxidácii))
4. Aby bola hmota biela (hmota s kozím mliekom napríklad), pridáva sa do nej oxid titaničitý, ktorý je sám o sebe v pohode, len treba vedieť, že to biele zafarbenie nie je od kozieho mlieka.

Od klasického mydla sme teda v tejto chvíli na hony ďaleko a od prírodného ešte viac.

Túto dezinformovanosť podporujú (pochopiteľne) aj samotní predajcovia, a to obvykle zámerným neuvádzaním všetkých podrobností. Vezmime napríklad túto

Bielu mydlovú hmotu s kozím mliekom

z obchodu U šikovných rúk.


Popis (je citáciou zo stránok):

Biela glycerínová hmota s pridaným kozím mliekom na výrobu mydla. Hmota je rastlinného pôvodu a je vyrobené z prírodných surovín. Neobsahuje žiadne surfaktanty ani monopropylenglykol. Mydlo vyrobené z tejto hmoty je pekne biele a zanecháva pokožku hydratovanú (nevysušuje ju).

Tu napríklad popisujú, že to neobsahuje surfaktanty a ani propylén glykol, ale keď naskrolujete dolu, je tam odkaz na pdf dokument so zložením:

A hľa.... hmota nielenže obsahuje monopropylén glykol, ale aj surfaktanty, ktorým sa chce užívateľ vyhnúť:
 • 25-50% Aqua
 • 10-25% Glycerin
 • 10-25% Sodium Stearate (mydlo)
 • 10-25% Propylene Glycol
 • 5-10% Sorbitol
 • 5-10% Sodium Laurate (mydlo)
 • 5-10% Sodium Laureth Sulfate - syntetický surfaktant
 • 1-5% Sodium Lauryl Sulfate - syntetický surfaktant
 • 0.5-1% Sodium Chloride - kuchynská soľ
 • 0.5-1% Stearic Acid - kyselina stearová
 • 0.5-1% Goats Milk
 • 0.5-1% Lauric Acid - kyselina laurová
 • 0.1-0.5% Titanium Dioxide (oxid titaničitý) - farbí hmotu na bielo
 • <0.1% Pentasodium Pentetate - na zlepšenie penivosti v tvrdej vode
 • <0.1% Tatrasodium Etidronate- na zlepšenie penivosti v tvrdej vode
 • Bez alergénov

Ale to nie je všetko! Všimnite si, koľko obsahuje kozieho mlieka.... 0.5-1%.

Všimla som si, že ku každej mydlovej hmote v zozname majú toto isté pdf, ale to sa venuje len dvom mydlovým hmotám. Nemôžem teda povedať, či niektorá iná z týchto mydlových hmôt naozaj nespĺňa popis, ale to už je problém predajcu.

Tieto mydlové hmoty nájdete aj tu:


Takže si to zhrňme:
1. Najbežnejšia roztopiteľná mydlová hmota obsahuje poväčšine presne tie isté surfaktanty, ktorým sa snažíme vyhnúť v honbe za niečím prírodným
2. Ak obsahuje mlieko, tak v minimálnych množstvách, a o jeho účinku sa dá pochybovať

Príklady výrobcov, ktorí svoje mydlá z roztopiteľnej hmoty buď prezentujú ako / prípadne sa tieto mydlá verejnosťou mylne považujú za / prírodné, pričom sú vyrobené z roztopiteľných mydlových hmôt obsahujúcich propylénglykol a surfaktanty SLS a SLeS uvádzam nižšie:
 • LUSH  Mydlá obsahujú SLS.
 • Mydlotéka Tieto glycerínové mydlá sú z najkomerčnejšej mydlovej hmoty - viď vyššie. Obsahujú SLS a SLeS i propylénglykol. Prezentácii vytýkam zavádzajúci popis: Vyrábí se ze směsi olejů, (třtinového) cukru, alkoholu a zvlhčující látky - glycerinu. Ale kvitujem že nakoniec aspoň pridali:  Glycerinová mýdla, ačkoliv šetrnější než běžně dostupné a komerční mycí prostředky a mýdla, nejsou 100% přírodní. 
 • Daflorn Tieto glycerínové mydlá sú z najkomerčnejšej mydlovej hmoty - viď vyššie. Obsahujú syntetické látky SLS a SLeS i propylénglykol.  Popis je, ako inak, zavádzajúci a nepravdivý: ...Neprítomnosť syntetických látok /farbivá, arómy/ spôsobuje, že citlivá pleť nie je vystavená alergickým reakciám. Mydlá neobsahujú žiadne konzervanty, ani syntetické látky.
 • Anabela.cz Tieto glycerínové mydlá sú z najkomerčnejšej mydlovej hmoty - viď vyššie. Obsahujú syntetické látky SLS a SLeS i propylénglykol.  Popis znovu zavádza, tieto mydlá nie sú prírodné: Nechte se zlákat vůní, jemnou péčí a atraktivním designem přírodních glycerinových mýdel. Díky obsahu pečujících ingrediencí z palmových ořechů a oleje jsou glycerinová mýdla šetrnější, více pění a méně vysušují pokožku. Navíc vypadají prostě nádherně...
 • [EDIT: 7.5.2015 - všimla som si doplnenie zloženia] Slovenská mydláreň
Tu sú výrobcovia, ktorí zloženie(radšej?) neuvádzajú, preto nie je možné zistiť pravdu. Toto nemám rada, obvykle to znamená, že niečo skrývajú!:
 • Svet krásy Popis zavádzajúci, vyzerá to, ako keby boli mydlá robené len z glycerínu a olivového oleja: Ručne vyrobené glycerínové mydlo obsahuje kvalitné prírodné suroviny ako sú rastlinné oleje a hydratačné zložky. Do glycerínu je pridávaný olivový olej, ktorý je známy svojimi priaznivými účinkami na pokožku. Mydlá sú obohatené lupeňami kvetov, ovsenými vločkami, rastlinnými extraktmi, čokoládou, bambuckým maslom, orechami atď. Spolu s podmanivými vôňami, šetrnými čistiacimi vlastnosťami a pútavým vzhľadom sú ideálnym darčekom pre každého.
 • Yamunashop Zavádzajúci popis. Tieto mydlá nemôžu obsahovať 80% glycerínu, lebo by boli tekuté!!!: Mydlá sú vyrábané ručne, z prírodných ingrediencií, bez akýchkoľvek prvkov spôsobujúcich alergie. Pôsobia priaznivo aj pre citlivú pokožku a nevysušujú ju. Sú do nich pridávané rôzne bylinky, ktoré zvyšujú pozitívny efekt. Odporúčané sú ľuďom s citlivou pokožkou, pretože 80% glycerín obnoví mastnotu suchej pokožke. Počas niekoľkých rokov výroby firma Yamuna získala skúsenosti, akceptovala rôzne názory a výsledkom je súčasná kvalita ponúkaná v tomto výbere. Väčšina recenzií bola priaznivá, ale pre niektorích zákazníkov boli mydlá málo penivé a minuli sa príliš rýchlo. Na vyriešenie týchto problémov by však museli byť použíté chemikálie a to nie je našim cieľom. Máme záujem zachovať prírodný charakter výrobkov.
 • Natural Gem Zavádzajúci popis. Tieto mydlá nie sú čisto prírodný produkt - to nie je žiadne mydlo!: >... Mydlá Natural Gem obsahujú väčšie množstvo esenciálnych olejov, ktoré sa pri umývaní postupne uvoľnujú a prevoňajú pokožku prírodnými vôňami. Aj keď sú tieto mydlá čisto prírodný produkt, predsa môže byť niekto alergický na niektorú zložku. Preto, pred pravidelným používaním, je dobré mydlo najprv odskúšať na predlaktí. 
 • Boemi zloženie úplne chýba, nie je možné určiť "prírodnosť".
 • Ellakozmetika zloženie úplne chýba, nie je možné určiť "prírodnosť". 
 • Balineum - popis vyvoláva dojem, že je to čistá príroda, ale zloženie úplne chýba, nie je možné deklarovanú "prírodnosť" skontrolovať.
Zoznam samozrejme nie je vyčerpávajúci a ani nemá byť. Je zmesou známych výrobcov a tých, čo som našla na googli na prvých pozíciách pri zadaní "glycerínové mydlá" - neberte to prosím ako osobný útok na nikoho, ja výrobky nepredávam, takže som nestranná.

POZOR - ja tým nechcem povedať, že som proti mydlovým hmotám. Niekto môže dokonca takéto mydlá používať veľmi rád a v dôsledku prítomnosti glycerínu môžu byť tieto mydlá pre jeho pokožku vhodné, aj keď u klasické tekuté mydlá s týmito istými surfaktantami vysušujú.  Len sa snažím, aby boli veci pomenované pravým menom a neskrývali sa za prírodné, keď sa od klasických syntetických produktov nelíšia a za prírodné sa rozhodne označiť nedajú. 
 

Dobrá správa (pre tých, ktorým záleží na prírodnosti): Existujú aj prírodnejšie alternatívy klasických roztopiteľných mydlových hmôt!

Existujú výrobcovia, ktorí propylén glykol a surfaktanty ako SLS a SLeS nahrádzajú použitím:
 • menej kontroverzných emulgátorov: sorbitan olivate
 • menej kontroverznýcha hlavne menej dráždivých surfaktantov: decyl glucosid
ale tieto hmoty sú podstatne drahšie a nepracuje sa s nimi tak jednoducho (ale stále sa dobre rozpúšťajú). Patrí sem napríklad táto Organická (BIO) mydlová hmota Zloženie:
 • Aqua - voda
 • Glycerin - glycerín
 • Sodium Palmate - sodné mydlo palmového oleja
 • Sucrose - cukor, na rozpustenie
 • Sodium Cocoate - sodné mydlo kokosového oleja
 • Decyl Glucoside - jemný syntetický surfaktant (jeden z mála povolený v rôznych certifikáciách prírodných kozmetík)
 • Sodium Chloride - kuchynská soľ
 • Citric Acid - kyselina citrónová
 • Sodium Citrate - citrát sodný - sodná soľ kyseliny citrónovej (chelačné činidlo, viď vyššie)
 • Sodium Palm Kernelate - sodné mydlo z palmojadrového oleja
 • Aloe Vera Barbadensis Leaf Juice Powder - prášok aloe vera
alebo táto Mydlová hmota s bambuckým maslom (tá je úplne bez surfaktantov):
 • Glycerin - glycerín
 • Aqua - voda
 • Sodium Palmate - sodné mydlo palmového oleja
 • Sorbitol - cukor, na rozpustenie
 • Sodium Palm Kernelate - sodné mydlo z palmojadrového oleja
 • Shea butter - bambucké maslo
 • Sodium Hydroxide -  hydroxid sodný
 • Palm Acid - zmes mastných kyselín z palmového oleja
 • Palm Kernel Acid - zmes mastných kyselín z palmojadrového oleja
 • Sodium Stearate - sodné mydlo kyseliny stearovej
 • Sodium Citrate - citrát sodný - sodná soľ kyseliny citrónovej (chelačné činidlo, viď vyššie)
 • Titanium Dioxide - oxid titaničitý - zafarbenie na bielu
 • Pentasodium Pentetate - (chelačné činidlo, viď vyššie)
 • Tetrasodium Etidronate - (chelačné činidlo, viď vyššie)
... prípadne táto z PGchem - mydlová hmota bez SLEs:
 • Voda - Aqua
  Glycerín - Glycerine
  Glyceryl Laurate
  Kokosový olej - Coconut Oil
  Sorbitol
 • aj keď ešte tam možno niečo v zozname chýba? Zdá sa mi krátky...

A nakoniec - nie všetky glycerínové mydlá sú vyrobené z roztopiteľnej mydlovej hmoty!

Priesvitné mydlo s glycerínom sa dá vyrobiť aj doma horúcim procesom s pridaním glycerínu, ricínového oleja, cukru a alkoholu. Ak nechcete aby sa roztápalo, tak je to tá najprírodnejšia varianta. 
Okrem toho, samozrejme, každé mydlo vyrobené z olejov doma glycerín obsahuje prírodne.

Tu sú výrobcovia, ktorí robia glycerínové priesvitné mydlo horúcim procesom a toto sa dá považovať naozaj za najprírodnejšiu variantu:

Ich výrobky môžete nájsť vo viacerých online obchodoch.

Zloženie:
Cocos Nucifera - kokosový olej
Elaeis Guineensis - palmový olej
Ricinus Communis - ricínový olej
Stearic Acid - kyselina stearová
Aqua - voda
Saccharum Officinarum - cukor
Glycerin - glycerín
Alcohol - alkohol
Sodium Hydroxide - hydroxid sodný
Coloring - farbivo
Parfum - parfém

A pridávam ešte jeden, čo, ako sa zdá, robí mydlo tiež týmto spôsobom:

 • DeSade - zloženie mydiel takisto chýba, ale na svojich stránkach majú rozhovor, kde tvrdia "... výroba priesvitného glycerínového mydla trvá približne 5 hodín, kedy sa mydlo varí a postupne sa doň pridávajú všetky dobré veci: kokosový olej, ricínový olej, rastlinný glycerín farmaceutickej kvality a nakoniec farbivá a éterické oleje. Mydlo sa naleje do foriem a potom už len počkáme, kým vytuhne."
 

Uf, tak to je asi najdlhší príspevok čo som kedy napísala :) Dúfam, že padne na úžitok....

Poznáte ďalších predajcov/výrocov glycerínových mydiel či roztopiteľných mydlových hmôt a chcete vedieť, čo ich mydlá obsahujú? Napíšte to do komentárov pod článkom.

Dozmydlenia!

Evik

15 komentárov:

 1. wow! vyčerpávající :)

  sodium laurate nese v části "Typické zloženie mydlovej hmoty..." přídomek totožný, jako nesou SLS/SLES: "syntetický surfaktant, kvôli penivosti" - správně již uvedeno jako mýdlo kyseliny laurové níže v komentáři ke složení konkrétní hmoty :)

  nevím, jak to producenti M&P dělají, že dostanou propylenglykol levněji, než glycerin, kdekoli ho najdu, stojí nejmíň dvojnásob oproti glycerínu :-?

  Ame

  OdpovedaťOdstrániť
 2. A to je aký parádny článok!!!!! Evik, si trieda! Ďakujem. Síce som o tom vedela, ale oceňujem jasné info a tému vyčerpávajúci obsah.
  Začínala som mydlovať s roztápaním mydlovej hmoty, mala som jednu organickú, už vtedy som si dávala pozor na SLS a propylenglykol a pod., ale odkedy som vyrobila prvé mydlo zastudena, roztápať mydlové hmoty ma prestalo baviť. :-)))))) Viem, čo si namiešam a nemusím tŕpnuť, že hoci som pátrala po zložení, ktovie, aká je nakoniec pravda. Každopádne - vždy si treba vyžiadať INCI a nespoliehať sa na ľúbivý popis predajcu. :-)))))))

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Díky, Ame, opravené, chybička se vloudila kopírovaním :)

  S tým propylénglykolom neviem, asi odoberajú od veľkoobchodníkov?

  Kleopetra - pekne si to napísala, "vyžiadať INCI a nespoliehať sa na ľúbivý popis predajcu".

  To ľúbivý popis si požičiam do ďalšieho článku, ak nevadí (ocitujem Ťa, samozrejme!)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Evi,

  ďakujem tvoj článok je skvelý. Tiež som začínala z odlievanými mydlami z mydlových hmôt. Je dobre vedieť s čím človek robí.
  Prajem Ti všetko dobré Dana

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Klobúk dolu! Krásne spracovaný článok! ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Eviku, velmi ocenujem mnozstvo informacii, ktore si v clanku pozbierala, bola by som naozaj rada a mozno nas je takych viac, keby si sa niekedy rozhodla rovnako odborne popisat aj silice, ktore dostat v E -shopoch, pre mna ako odberatela je fajn vediet INCI, ale aj ked su to 100% silice, tak mam pocit, ze koncentracia ucinnej latky nie je rovnaka, napr. tu som nasla ako u jedineho predajcu aj pomer účinnej látky v ich siliciach, aj ked pripustam, ze mozno som inde zle hladala ... poradis, prosim?

  http://www.hanus.sk/eshop/silice/bergamotova-silica
  Obsahové látky v silici: linalylacetát 35-40 %, linalol 20-30 %, limonenén
  CAS 8007-75-8

  ňúrala som, čo znamená CAS a dopatrala som sa sem, ale to je uz zrejme vyssi level chemie :-)

  http://www.molbase.com/en/search.html?search_keyword=8007-75-8&gclid=CjwKEAjwtYSsBRCDx6rM1v_uqmsSJAAZgf2qu0P6KDJGdGslTSm19fUAhHzpgKH0Vy6vqKaH21ErRRoCiObw_wcB
  http://www.thegoodscentscompany.com/data/es1039621.html

  http://www.chemicalbook.com/ProductChemicalPropertiesCB2171157_EN.htm

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Dobry den,
  chcem sa opytat na tieto dve mydlove hmoty..su zlozenim v poriadku?

  http://www.mydlovysvet.cz/sk/mydlove-hmoty/1688-mydlova-hmota-s-ovsenymi-vlockami-a-bambuckym-maslom-1kg.html

  http://www.mydlovysvet.cz/sk/mydlove-hmoty/1865-mydlova-hmota-s-arganovym-olejom-1kg.html

  Dakujem za odpoved
  Evka

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Možno by ste si mohli od predajcu vypýtať INCI - to je úplne najpresnejšie zloženie výrobku. Lebo to zloženie, ktoré uvádzajú, sa mi nezdá, že by bolo kompletné.
  Kleopetra

  OdpovedaťOdstrániť
 9. dobry napad :-), ked dodaju, ci skor ak dodaju, dam vediet :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Dobrý deň, fungujete ešte?
  Čo napríklad takéto mydielko:
  http://www.soaphoria.sk/sk/mydla/cista-aloe-prirodne-mydlo-177.html

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Hm, podľa zloženia, ktoré uvádzajú, to vyzerá byť ok. Ale ako je to mydlo vlastne vyrobené - ako metódou? Z toho zloženia mi to nie je jasné. Mám pocit - POCIT -, že neuviedli INCI. Skúste im napísať, že akou metódou je mydlo zhotovené. :-) Som zvedavá, čo si o tom myslia skúsenejší a odbornejší z tejto stránky. Kleopetra

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Dobrý večer,
  na otázku o metóde, ktorú používajú som dostala odpoveď, že transparentné mydlá vyrábajú dvojakým spôsobom - základ pripravujú za tepla a následne spracúvajú metódou za studena, a nie transparentné metódou za studena.
  Lenka

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Tento komentár bol odstránený správcom blogu.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Dobry den. Mohla byste se prosim podivat na tohoto vyrobce mydel? mydlarnarubens.cz
  Nenasla jsem nikde presne slozeni.. jen uvadeji, ze vyrabeji mydla pri nizkych teplotach..
  Dekuji. Radka

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Taky děkuji za pěkné čtení. RF

  OdpovedaťOdstrániť