Tento gél po holení je inšpirovaný receptom Michele Paschoud z knihy Mes cosmétiques naturels faits maison.
V originálnom recepte bol pridaného ešte trochu jojobového oleja, ale ja som naň zabudla a potom sa mi to už nechcelo prerábať.
Recept je veľmi jednoduchý a gél je vytvorený s pomocou xantánovej gumy. Tento zahusťovač, často používaný v potravinách ma príjemne prekvapil tým, že funguje aj bez zahriatia kvapaliny a celkom rýchlo.
Vraj stabilizuje emulzie - priateľka, čo vyrába tiež kozmetiku doma, mi povedala, že ju pridáva do vodnej fázy všetkých emulzií, kvôli stabilite. To ešte budem musieť skúsiť.
Recept:
44g Šťavy z aloe vera, alebo gél aloe vera (5g) + voda (39g), dobre pomiešané
0.5g Xantánovej gumy (dostať napríklad na www.murumuru.sk)
3 kvapky EO levanduľa
3 kvapky EO céder
3 kvapky EO pepermint (dostať na www.murumuru.sk)
5 kvapiek konzervantu Optiphen (dostať na www.murumuru.sk)
0) Vydenzifikujte poriadne všetky nástroje a misky, s ktorými budete pracovať (vyvariť 15 minút vo vode, alebo 5 minút v roztoku chlóru - vhodné sú tabletky na dezinfekciu detských fliaš).
1) Do trochu šťavy z aloe vera pridajte xantánovú gumu a poriadne rozmiešajte, aby ste eliminovali všetky hrudky
2) Takto rozmiešanú xantánovú gumu pomaly vmiešajte do zbytku šťavy aloe vera
3) Miešajte až do zhustnutia - bude to "cobydup"
4) Nakoniec pridajte esenciálne oleje a Optiphen, poriadne premiešajte.
Verdikt môjho drahého: "Je to fajn, trochu sťahujúce, ale to nevadí".
Skúsila som na sebe - naozaj je to sťahujúce. Ale to je to, čo po holení chceme, nie?
Ahoj Evik,
OdpovedaťOdstrániťnevedel som kde to dať , tak hádžem to sem. Všimol som si, že viacero prvkov má určitý ochranný faktor a teda sú vhodné na ochranu pri opaľovaní. Keďže je to veľmi aktuálna téma chcel by som sa ťa opýtať či nemáš chuť spraviť nejaký opaľovací krém vhodný na leto , na používanie pri opaľovaní a na dovolenkách pri mori napríklad.
Rád by som si aj nejaký vytvoril, ale som iba začiatočník a neviem aký by to malo efekt. Viem, že bambucké maslo či oxid zinočnatý majú ochranný faktor ale netuším ako a s čím ich skombinovať. Behá mi to už pár dni po rozume a po prečítaní tohto článku ešte intenzívnejšie. http://dolezite.sk/Najvacsie_chyby_pri_opalovani_serial_11_krokov_ku_zdrav_184.html
Mates
Ahoj Mates,
OdpovedaťOdstrániťáno už to študujem a testujem jeden krém (ako som písala v článku o oxide zinočnatom a deodorante).
Je to neľahká téma a nerada by som publikovala niečo, čo nefunguje.
Ak sa Ti nechce čakať, tak skús recept na deodorant s oxidom zinočnatým, ale ako olejovú zložku daj olej z mrkvových tkanív (5% olejov), avokádový olej a bambucké maslo. Inak všetko rovnako ako v deodorante. Tento recept som skúšala na horách.
E.
Ahojte, mne bolo povedane jednou kockou co predavala oleje na Dobrom trhu ze Avelanovy olej ma OF 14. TAkze mozno by sa dal pouzit do opalovacich kremov... Ivana
OdpovedaťOdstrániťZaujímavé, vďaka za upozornenie!
OdpovedaťOdstrániťE.
Ahoj, dík za tip. Čo som mrkol zbežne stránky tak tam uvádzali dosť pohyblivý faktor od 8 -12 . Je to aj tak super vec, len by som ju do krému iba pridal, pretože jeho cena je taká, že keby sa tým napr. mám natierať viackrát denne na dovolenke neviem či by som zaň neminul viac ako za tú dovolenku :))
OdpovedaťOdstrániťMates
Ahoj Evik ,
OdpovedaťOdstrániťmáš nejaké nové info ohľadom toho opaľovacieho krému ?
Mates
Ehm, nemám, ale zajtra budem testovať...
OdpovedaťOdstrániťPozdravujem,neviem ci je tento blok ešte aktívny, už dlho sem nepribudli žiadne konverzácie...ale skusim: čím sú dofarbi ane "mentolove" gély? Nasla som dva recepty, oba peknej tyrkysové farby, ale nič z ingrediencií ich predsa nezafarbi,že? Tento som aj vyrobila, super vlastnosti aj konzistencia ,ale veľmi mi chýba ta pekná farba. Ďakujem
OdpovedaťOdstrániť