štvrtok 23. januára 2014

Mydlo Balsam Amber - dizajn vnorením!


Túto nedeľu som mala mydlový deň :)
Mala som chuť vyrobiť nejaké pekné dizajnové mydlo, a tak som premýšľala:
- nad farbami
- nad vôňou
nad tým, čo dizajnové doňho dám

Vyhrali farby červená a čierna, pretože sa mi hodili k vôni Balzam Amber (murumuru.sk - teraz nemajú na sklade asi, ale objednajú :)), ktorá vonia ako ambra, veľmi podmanivo a púdrovo, mne sa strašne páči.

No a dizajn vidíte na fotke :)

Mydlo sa skladá z dvoch dávok - čiernej (1/4 receptu) a červenej (3/4 receptu). Najprv som vyrobila čierny válec, a zvyšok čiernej hmoty som naliala na dno formy. Potom som na druhý deň vyrobila červenú časť a naplnila formu. Do nej som potom vtlačila čierny válec...Čierno-biela dávka

175g (35% olejov) Olivový olej
225g (45% olejov) Palmový olej
75g (15% olejov) Kakaové maslo
25g (5% olejov) Ricínový olej

190g destilovaná voda
65g NaOH

2 ČL (zarovnané) čierneho uhlia

7 ml (cca 3/4 fľašky) vône Balsam Amber (murumuru.sk)

Postup
1. Doma som našla papierovú trubku z vianočného papiera, ktorú som prerezala tak, aby sa časť zmestila do formy na dĺžku - na fotke sú dve, ale použila som nakoniec len jednu.
 Trubičku som z jednej strany zaliala do plastového kelímku čo som našla zo sviečky, pomocou včelieho vosku, aby po naliatí mydlo nevytieklo! To je dôležité, ak ho nezalejete voskom, tak vytečie pod tlakom!
Mydlo som miešala tak, že som dala vôňu priamo do olejov ešte pred naliatím NaOH. Potom som mixovala do stopy, ktorá prišla relatívne rýchlo. Mydlo som rozdelila na dve časti, 1/3 som nechala bez farby a 2/3 som zafarbila čiernym uhlím.

Potom som sa pokúsila o swirl v nádobe - do čiernej som naliala bielu a len jemne som premiešala.
Túto zmes som naliala do trubky.

Čo mi ostalo som naliala do formy a počkala do druhého dňa.

2. deň som odlúpila papier z pevného mydla
... nešlo to tak jednoducho ako sa mi zdalo na začiatku a nakoniec som s tým strávila dobrú hodinu, jemne oškrabávajúc papier... takže nabudúce musím trubku vyložiť zvnútra napríklad papierom na pečenie! :)


Všimla som si, že sa mi na mydle vo forme vytvorila vrstva sodného prachu (nechala som ho prikryté, ale napriek tomu).  Toto sa neskôr ukázalo ako problém, pretože tam, kde ho bolo najviac sa čierna vrstva neskôr oddeľuje od zbytku mydla! Takže nabudúce buď:

1. Zoškrabem vrstvu sodného prachu
alebo
2. Budem nalievať druhú vrstvu už po niekoľkých hodinách


Hneď potom som si pripravila červenú dávku.

Červená dávka

525g (35% olejov) Olivový olej
675g (45% olejov) Palmový olej
225g (15% olejov) Kakaové maslo
75g (5% olejov) Ricínový olej

570g destilovanej vody
196g NaOH

14ml vône Balsam Amber (cca 1 a 1/4 fľašky)

20g červeného ílu

Opäť som primiešala Balsam amber priamo do  olejov, tentokrát spolu s červeným ílom a poriadne premixovala.Až potom som pridala roztok NaOH a premiešala mixérom až do polohustej stopy.

Vnáranie som nahrala na video:No a po 24 hodinách som mydlo vyklopila. Išlo to stuha, lebo forma bola plastová. Možno aj preto, ale myslím, že hlavne kvôli sodnému prachu na povrchu čiernej časti sa mi z veľkej časti čierne mydlo z povrchu oddelilo:
Zatlačila som ho poriadne rukou

... a nakrájala!

Takže celkovo mi to trvalo 3 dni + 2 večery písania príspevku (jedno video trvalo cca hodinu a pol čistého času, kým som ho upravila a program prekonvertoval do publikovateľnej podoby...), ale to vyrábanie mydla mohlo to byť kratšie, ak by som začala v nedeľu ráno, mohla som popoludní už nalievať a nemala by som problém s oddeľujúcou sa čiernou vrstvou.

Tak čo, páči sa Vám? Mne áno a čo sa mi páči ešte viac je, že vôňa Balsam Amber vydržala bez problémov zmydelnenie!

4 komentáre:

 1. Pekná práca ;) Zmydelnilo to s gélovou fázou alebo bez?

  Ja by som tú čiernu vrstvu pred naliatím červenej hmoty postriekala alkoholom, aby sa to spojilo.... možno jedenkrát aj hneď po jej stuhnutí , aby sa obmedzila tvorba sodného prachu..

  Papier na pečenie do rúrky vkladám tak, že je stočený opačne, než bol pôvodne. Tak sa odstávajúci vnútorný okraj nevnorí do mydla, ale po naliatí priľahne k vnútornej stene valca. Dávam cca dve vrstvy papiera zrolované do trubičky.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nádherné mýdlo, to by mne nenapadlo. Úžasné!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Krásne! Ďakujem za inšpiráciu, Evik.
  Pridávam sa k Duun - nastriekanie alkoholom zamedzí tvorbe sodného prachu.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ďakujem za pochvalu :)

  Duun, Kleopetra - áno, máte pravdu. Ale nalievať by som chcela aj tak skorej, lebo možno to nebolo len tým sodným prachom. Ale alkohol zas môže rozpustiť mydlo pred naliatím, takže možno by nebolo zle ho posprejovať v každom prípade predtým než sa naleje druhá vrstva.

  OdpovedaťOdstrániť