streda 29. marca 2017

Intenzívne sústredenie výroby prírodných mydiel – sústredenie Liptovská Osada, 20.-26.8.2017

Už je to tu zas :)

Leto sa blíži a s Katkou sme bombardované otázkami, kedyže bude ten letný intenzívny kurz výroby mydiel .... Tak sme konečne všetko pripravili a tešíme sa na Vás v Liptovskej osade. Ale nebudem zdržovať, to je všetko info:
O sústredení


Na našom intenzívnom sústredení získate rozsiahle teoretické a praktické znalosti vo výrobe prírodných mydiel. Zvládnete pokročilé techniky, ktoré Vám umožnia vyrobiť pre seba a svojich blízkych mydlá všetkých druhov: pevné, tekuté, krémové, priesvitné... a to dvoma hlavnými metódami výroby mydla: studeným i horúcim procesom.
Toto sústredenie ponúka jedinečnú možnosť naučiť sa všetko v krátkom čase a posunie Vás zo začiatočníka či stredne pokročilého na úroveň mydlárskych majstrov, a to len za 5 dní!


Pre koho je sústredenie určené:

Pre úplných začiatočníkov i pokročilých! Sústredenie je nastavené tak, aby sa nikto nenudil, a úplní začiatočníci sú vítaní. Pokročilejší majú možnosť vybrať si variant bez úvodného kurzu výroby mydiel studeným procesom


KDE: Novo zrekonštruovaná Turistická ubytovňa Osada v Liptovskej Osade (http://privatosada.sk), ktorá poskytuje úplné súkromie, perfektné priestory pre prednášky i praktickú výrobu a zároveň veľmi dobrý štandard ubytovania.

UBYTOVANIE: Samostatne v izbách s vlastným sociálnym zariadením, možnosť ubytovania s Vašimi blízkymi (dieťa do 12 rokov ubytovanie zdarma, nad 12 rokov a dospelý 10 EUR na noc plus stravné v prípade záujmu).

STRAVA: Plná penzia, možnosť vegetariánskej stravy

CENA: Znovu sme pre Vás pripravili dva varianty


Variant 1 - s kurzom výroby mydiel studeným procesom pre začiatočníkov - 549 EUR (za 11 kurzov s ubytovaním a plnou penziou!)

Variant 2 – bez úvodného kurzu499 EUR (za 10 kurzov s ubytovaním a plnou penziou)

Ak chcete izbu zdieľať s inou osobou z kurzu (maximálne dve osoby na izbu), poskytneme Vám z ceny kurzu zľavu 50 EUR (možné len u 3 izieb z dôvodu maximálneho počtu účastníkov 12 )


Ako sa prihlásiť: Píšte na moderna@alchymistka.eu a nezabudnite uviesť variant kurzu a či chcete bývať sami, alebo s iným účastníkom, prípadne s rodinou a či táto požaduje stravné (ubytovanie rodiny možno upresniť aj neskôr),

KURZ JE UŽ OBSADENÝ!LEKTORKY: Ja a Katka Hrivňáková

(ak nepoznáte Katku, tak tu je info o nej: Ing. Katarína Hrivňáková – vyštudovala chémiu, pracuje vo výskume, prírodného prostredia a poľnohospodárstva, venuje sa hygiene pôdy a ťažkým kovom, vedie kurzy výroby kozmetiky a mydla v Pezinku a Bratislave. Je matka dvoch dospelých detí.)

BONUS: Po množstve informácií je možné využi ť na duševný a telesný relax aj služby v neďalekom Aquaparku Gothal.

Všetky mydlá, ktoré si na kurzoch vyrobíte si aj odnesiete domov!

Prečo sústredenie a nie jednotlivé kurzy?

Sústredenie je výborný spôsob ako sa stretnúť so skvelými ľudmi na rovnakej vlne, posunúť sa v obore míľovými skokmi, spýtať sa na všetko na čo inak nie je čas, a tiež utriasť a utvrdiť si nadobudnuté znalosti. Hlavne ale sa v diskusiách s ostatnými dozviete omnoho viac než by ste sa dozvedeli na jednotlivých kurzoch, vzájomne si môžete vymieňať skúsenosti a znalosti začiatočníkov i pokročilých. Počas celého sústredenia budú k dispozícii nástroje na výrobu mydla, a navyše si budete môcť vylisovať pomimo kurzov tiež vlastné oleje.

PROGRAM SÚSTREDENIADátum
Od-do
Názov kurzu
Ne 20.8.2017
od 16:00
Príchod, ubytovanie
19:00
Spoločná večera – predstavenie programu a účastníkov
Po 21.8.2017
08:00
Raňajky
09:00 – 10:00
Zásady bezpečnej manipulácie s hydroxidom a pravidlá bezpečnosti kurzu
10:00 –13:00
Výroba mydla metódou za studena pre začiatočníkov
10:00 –13:00
Výroba mydla metódou za tepla – 1. Turnus
13:00 – 15:00
Obed a voľno
15:00 –18:00
Výroba mydla metódou za tepla – 2. Turnus
18:00
Večera
19:00 – 21:00
Krájanie a zdobenie mydiel
Ut 22.8.2017
08:00
Raňajky
09:00 –13:00
Prírodné farbenie mydla – prednáška, zber byliniek, príprava farbív a ich testovanie
13:00 – 15:00
Obed, voľno
15:00 –19:00
Techniky zdobenia mydla v studenom procese
19:00
Večera
St 23.8.2017
08:00
Raňajky
09:00 –13:00
Majster mydlár - pokročilá výroba mydiel za studena I.
13:00 – 15:00
Obed, voľno
15:00 –19:00
Majster mydlár – pokročilá výroba mydiel za studena II.
19:00
Večera
Št 24.8.2017
08:00
Raňajky
09:00 – 13:00
Výroba tekutého, krémového a priesvitného mydla (horúcim procesom)
13:00 – 15:00
Obed, voľno
15:00 –19:00
Výroba tekutého, krémového a priesvitného mydla (horúcim procesom) – pokračovanie
19:00
Večera
Pi 25.8.2017
08:00
Raňajky
09:00 – 13:00
Šľahané mydlo
13:00 – 15:00
Obed, voľno
15:00 – 19:00
Výroba silikónových foriem
19:00
Slávnostná večera, odovzdávanie certifikátov o účasti
So 26.8.2017
09:00 – 11:00
Raňajky, balenie, odchod
10:00 – 18:00
Veľké stretnutie mydlárov, výmena mydiel a kozmetiky
Program podrobne:


Pondelok 21.8.2017

 

09:00 – 10:00 Zásady bezpečnej manipulácie s hydroxidom a pravidlá bezpečnosti kurzu

Prv ako začneme s výrobou mydla , potrebujeme poznať zásady bezpečnej práce so žieravým hydroxidom. Povieme si na čo si dať pozor, ako chrániť svoje zdravie a zdravie ostatných a aké ochranné prostriedky sú nevyhnutné pri manipulácii s hydroxidom. Naučíme sa bezpečný postup pri príprave roztoku hydroxidu.

10:30 – 13:00 Výroba mydla metódou za studena pre začiatočníkov

Tento kurz je určený pre tých, ktorí sú úplní začiatočníci a poskytne Vám pevné základy domácej výroby mydiel metódou za studena, s ktorými sa môžete odraziť do pokročilejších metód a hravo zvládnete všetky ostatné kurzy na sústredení. Na začiatok si povieme niečo o tom, prečo je vhodné vyrábať vlastné mydlo, ako vlastne mydlo z olejov vzniká a aké sú jeho výhody oproti komerčným mydlám. Zoznámime sa základnými zložkami, pomôckami a krokmi výroby mydla metódou za studena. Potom hneď prejdeme k výrobe mydla, to preto, lebo mydlo musí vo forme tuhnúť. Mydlo si vyrobíte sami pod odborným vedením a získate asi 600g blok mydla, ktorý bude celý len Váš. Budete mať možnosť si prispôsobiť farbu a vôňu mydla s pomocou esenciálnych olejov a prírodných farbív. Zatiaľ čo bude mydlo vo forme tuhnúť, povieme si :
 • niečo o olejoch a o tom, ktoré oleje dávajú aké mydlo (na mieste si vyskúšate jednoolejové mydlá)
 • čo všetko môžeme do mydla pridať a ako na to (mlieko, pivo, pílingové zložky...)
 • aké vône, farbivá a iné zložky sú vhodné pre studený proces a ktorým sa naopak treba vyhnúť a prečo
 • vysvetlíme si podrobnejšie o fázu stopy a fázu gélu
 • aké rôzne formy sa dajú použiť a kedy
 • aké problémy nás môžu pri výrobe stretnúť a ako im predísť, alebo sa s nimi popasovať
Mydlo necháme vo forme tuhnúť a po večeri ho nakrájame a ozdobíme spolu s mydlami, ktoré vytvoríme na kurze metódou za tepla.

10:30 – 13:00 alebo 15:00-18:00 Výroba mydla metódou za tepla

Po zvládnutí metódy výroby mydla za studena sa zoznámime s metódou výroby mydla za tepla. Povieme si
 • čo to znamená tzv. „horúci proces“ (metóda za tepla)
 • spoznáme základné rozdiely medzi studeným a horúcim procesom a výhody a nevýhody oboch metód
 • uvedieme si dôvody prečo a kedy voliť metódu za tepla
 • povieme si aké mydlá sa dajú touto metódou vyrobiť
 • naučíme sa ako sa tieto mydlá farbia a ako sa pridáva vôňa
Vzápätí budeme pokračovať prakticky a vyrobíme si mydlo metódou za tepla. Mydlo si opäť budete vyrábať sami, tentokrát v skupinkách po troch (pretože v horúcom procese potrebujeme väčšie množstvo mydla) pod odborným vedením a získate každý ďalší asi 600g blok mydla. Farbu a vôňu si znovu prispôsobíže podľa Vašich predstáv s pomocou esenciálnych olejov a prírodných farbív.

19:00 – 21:00 Krájanie a zdobenie mydiel

Po večeri nastane čas krájania a zdobenia mydiel vyrobených v tento deň na oboch kurzoch – budeme pečiatkovať a ozdobne krájať, zdobiť farebnými mikami.

Utorok 22.8.2017

 

09:00-13:00 Prírodné farbenie mydla – prednáška, zber byliniek, príprava farbív a ich testovanie

Keďže už prvý deň sme sa stretli s farbením mydla, povieme si ako je možné využiť a obohatiť mydlo rôznymi bylinkami a tak násobiť ich kozmetické benefity v mydle spolu s možnosťou mydlo nimi aj zafarbiť. Predstavíme si rôzne rastlinky voľne dostupné v prírode, ktoré ľudstvo už od dávnych čias využívalo pri skrášľovaní svojho odevu, povieme si niečo o špecifikách pri farbení mydla rastlinnými farbivami, a o farebnej škále ktoré je možné ich použitím dosiahnuť . Vyberieme sa spoločne na prechádzku pri ktorej nazbierame rastlinky a bylinky, z ktorých pripravíme maceráty a výluhy a následne ich schopnosť farbiť otestujeme pri výrobe mydla.

15:00-19.00 Techniky zdobenia mydla v studenom procese

S nadobudnutými znalosťami výroby mydla za studena a prírodného farbenia sa budeme môcť pustiť do jednej z najkrajších a najtvorivejších činností – výrobu mydla za studena s použitím špeciálnych vírívých techník! Po úvodnej prednáške, na ktorej si predstavíme základné i pokročilé techniky, pristúpime k praxi – každý si vyrobí dva mydlové bloky (cca 600g), na ktorých vyskúša dve zvolené techniky. Mydlá necháme do rána tuhnúť a nakrájame ich na druhý deň  (vo voľnom čase, prípadne netrpezlivci už v noci...).

Streda 23.8.2017

 

 09:00-13:00 a 15:00 – 19:00 Majster mydlár- pokročilá výroba mydiel za studena I. a II.

Keď máme už nejaké tie mydlá za sebou, chceme sa určite posunúť na úplne inú úroveň – úroveň majstrov, ktoré perfekte kontrolujú hustotu stopy (to je dôležité, ak chcete zdobiť komplikovanými technikami), čas do stopy, či (ne)nástup fázy gélu a vedia bez problémov určiť, ako sa ktorý olej zachová. Všetko je to o hlbokom pochopení reakcie zmydelnenia!
Celú stredu preto budeme venovať práve zdokonaleniu Vašich vedomostí, aby ste boli naozaj majstri mydlári! Ukážeme si, za čo všetko môžu rôzne mastné kyseliny a tiež, ako na to zmydelnenie vplýva koncentrácia roztoku hydroxidu (teda množstvo vody), teplota, či iné prídavné zložky. Po tomto dni budete vedieť:
 • Čo je to zmydelnenie z pohľadu chémie i fyziky.
 • Čo a ako ovplyvňuje reakciu zmydelnenia a ako to súvisí so stopou a s fázou gélu.
 • Oleje – ich zloženie a typy mastných kyselín a prečo je to dôležité.
 • Ako vymeniť oleje v recepte za iné.
 • Množstvo vody – kedy menej a kedy viac?
 • Teplota procesu – kedy vyššia, kedy nižšia?
 • Ako urýchliť či spomaliť stopu.
 • Ako zabrániť fáze gélu alebo ju zabezpečiť.
 • Ako sa vyhnúť mydlovým katastrofám.
Čo je ale najlepšie – neostaneme len pri teórii, ale hlavné princípy a vplyvy budeme demonštrovať priamo na skúšobných dávkach. Zopár mydiel pokazíme (naschvál) a nakoniec si ukážeme, ako pokazené mydlo prerobiť. Bude to istotne zábava😊

Štvrtok 24.8.2017

Celý štvrtok sa budeme venovať pokročilým metódam výroby mydla horúcim procesom. Už budete majstri mydlári v studenom procese, a preto nastane čas, aby ste sa stali majstrami horúceho procesu.

09:00-13:00 a 15:00-19:00 Výroba tekutého, krémového a priesvitného mydla (horúcim procesom)

Určite je praktické používať tekuté mydlá , zaujímavé krémové mydlá, no a aj efektné priesvitné mydlá. 😊No a ako si ich vyrobiť doma , presne tak aby nám vyhovovali ? Tak na to si dáme odpoveď štvrtý deň nášho mydlárskeho týždňa no a samozrejme prakticky sa to naučíme. Povieme si
 • o špecifikách pri výrobe týchto mydiel
 • o technikách, ktorými tieto mydlá pripravíme
 • o zložkách, ktoré sú nevyhnutné pri ich výrobe
Následne prikročíme k výrobe a znova si vlastnoručne pod odborným dohľadom a vedením lektoriek postupne vyrobíte tekuté mydlo, krémové mydlo a aj priesvitné mydlo a samozrejme si výrobky po skončení kurzu odnesiete so sebou . Všetky mydlá budete mať znovu možnosť nafarbiť a navoňať podľa svojich predstáv!

Piatok 25.8.2017

 

 09:00-13:00 Šlahané mydlo (studený proces)

Vedeli ste, že je možné vyrobiť mydlo, ktoré bude plávať na vode? A s ktorým prv než stvrdne, môžete vytvárať šľahačkové vzory? Tak presne tieto vlastnosti má mydlo vyrobené technikou šľahania. Ideálne mydlo pre deti do vane 😊 Ako na jeho výrobu si ukážeme práve na tomto kurze – kto je cukrár, tak sa určite bude môcť realizovať v plnej kráse, a kto nie je, tak si to aspoň vyskúša!

15:00-19:00 Výroba silikónových foriem

Tak už vieme takmer všetko😊, no mydlo chceme nielen funkčné, voňavé a farebné, zdobené rôznymi technikami . Veľmi lákavé sú aj rôzne formy, vzory , tvary , prípadne náš vlastný návrh tvaru a dizajnu mydla. A to, ako si vyrobiť silikónovú formu , tak to sa naučíme posledný deň kurzu. Na výrobu použijeme rôzne predlohy a to sadrové odliatky, mydlo, zaujímavý motív z prírody(kameň, list, ...) a mnohé iné...v podstate čo nás len napadne 😊
Predstavíme si a prakticky vyskúšame dve metódy výroby silikónových foriem a to
 • Z dvojzložkového silikónu
 • Za použitia sanitárneho silikónu a škrobu
Každý si vyrobí silikónové formy oboma metódami.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára