Prečo tamanu, marula a manuka-honey? No pretože som ich mala poruke :)
Samozrejme, že okolo toho teraz musím vymyslieť nejaký prítažlivý (sexy) príbeh o tom, ako som to všetko na základe vedeckých informácií skombinovala.... a tak som sa keď už som ten krém mala, pustila som sa do štúdia účinkov jednotlivých zložiek. A čuduj sa svete, ono to je celkom zaujímavé (a nielen vďaka vtipným slovenským názvom jednotlivých rastlín :)):
By: Forest & Kim Starr |
- kyselina callophylová (ok, neviem či sa tak naozaj prekladá do slovenčiny, anglicky calophylic acid)
- callophyloid – protizápalová zložka
- lactone – antibiotická zložka. Ďalej obsahuje kumaríny (známe protizápalové zložky)
By Genet (Diskussion). |
od jednej mojej čitateľky, ktorá býva v Juhoafrickej republike (ďakujem ešte raz!!!). Má podobné zloženie mastných kyselín ako olivový olej a dočítala som sa, že sa v Afrike vraj používa úplne na všetko, dokonca ako kvapky do nosa pre malé deti, či na konzerváciu mäsa [2]. Je veľmi zaujímavé, že podľa jednoho článku [3] patrí medzi 35 vedecky veľmi málo preskúmaných juhoafrických liečivých rastlín.
By User:Gerald.w |
Takže keď to takto čítam, vyrobila som krém na problematickú pleť každého druhu :D.
Skombinovala som to všetko pekne naprírodno, s použitím lecitínu a včelieho vosku. Krém je teda mastnejší ale naozaj nádherne zelený a úplne úžasne vonia. Nepridávala som teda žiadnu vôňu navyše, nech sa páči:
Zložky:
Vodná fáza (53.4%)
28.4% Destilovaná voda
19% Hydrolát manuky (leptospermum scoparium) - (kúpite napríklad na handymade)
6% glycerín
Olejová fáza (45%)
20% marulového oleja
12% tamanu oleja (kúpite napríklad v nature-store)
6% vanilkového macerátu v oleji z hroznových jadierok (domáca výroba)
5% včelieho vosku
2% tekutého lecitínu
Konzervanty a aktíva (po vychladnutí)
0.6% konzervantu Cosgard
1% intenzívneho hydratačného komplexu (Complex hydratation intense, INCI: Sodium lactate, Sodium PCA, Glycine, Fructose, Urea, Niacinamide, Inositol, Sodium benzoate, Lactic acide - kúpite na aromazone alebo v nature-store ) - možno vynechať a nahradiť vodou, ktorá pridáte do vodnej fázy.
Pomôcky: dve ohňuvzdorné nádoby na miešanie (sklo alebo nerez), jednu väčšiu, nádobu na vodný kúpeľ, digitálny alebo infračervený teplomer, alkohol na dezinfekciu nástrojov, miešadlo, ponorný mixér, papierové utierky, digitálnu váhu s presnosťou aspoň na jeden gram,
Postup:
0. Vydezinfikujeme všetky nástroje a nádoby s ktorými budeme pracovať, najlepšie pomocou alkoholu. Upraceme pracovnú plochu.
1. V jednej nádobe zmiešame všetky zložky vodnej fázy a v druhej nádobe všetky zložky olejovej fázy. Zahrievame obe nádoby vo vodnom kúpeli až na teplotu 70°C, pozor na prehriatie. Vodnú fázu prikryjeme, aby sa nám neodparila voda.
2. Keď majú obe fázy približne 70°C (pozor, včelí vosk musí byť rozpustený, pomôžeme si občasným premiešaním), pomaly, za stáleho miešania, najlepšie za použitia ponorného mixéra, vlejeme vodnú fázu do olejovej. Pozor na bublinky (je vhodné pracovať s dostatočným množstvom krému tak aby sa mal mixér kam ponoriť).
3. Keď sa emulzia chytí (stane sa nepriehľadnou a zosvetlá), pokračujeme v miešaní ručne - až do vychladnutia na 40°C. Pozor, práca s včelím voskom a lecitínom nie je jednoduchá, nechladíme preto krém vo vode.
4. Po dosiahnutí 40°C vmiešame pomaly konzervant a intenzívny hydratačný komplex.
5. Dávkujeme do nádob a necháme vychladnúť na izovú teplotu (cca 25°C). Až potom prikryjeme viečkom (zabránime tak kondenzácii pár na povrchu viečka).
Zdroje
[1] http://shiningseasimports.com/wp-content/uploads/2015/02/Tamanu-Oil-A-Tropical-Topical-Remedy.pdf
[2] http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0254629911001074
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24566124
Krém sa mi vydaril aj napriek tomu, že mi uprostred váženia ingrediencii odišla desatinná váha a dovažovala som na obyčajnej kuchynskej. Textúra bohatá, neostáva dlho mastný pocit, vôňa taká zvláštna, ale príjemná. A účinok? Vynikajúci. Som veľmi spokojná.
OdpovedaťOdstrániťZdravim, mam taku otazocku...doteraz som totiz pri priprave kremov pracovala len s olejmi (bez pridania vodnej fazy). Kvoli zachovaniu latok som oleje / masla zahrievala do 40 °C. Avsak vo Vasom recepte na kremik sa uvadza zahriatie oboch faz na 70 °C. Ma to svoje opodstatnenie, preco az na taku teplotu? Stacilo by zahriat obe fazy aj na 40 °C? Dakujem krasne za odpoved :)
OdpovedaťOdstrániťPovedený článek :)
OdpovedaťOdstrániť